Zamknij

WOŚP 2019. Komu pomagamy w tym roku?

10.01.2019 15:26

W niedzielę 13 stycznia odbędzie się 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku akcja przebiega pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

WOŚP 2019
fot. Shutterstock

W ostatnich latach Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wielokrotnie grała dla najmłodszych z oddziałów podstawowej opieki neonatologicznych i oddziałów pediatrycznych. W tym roku przyszedł czas na wsparcie specjalistycznych szpitali, do których trafiają najciężej chore dzieci.

Na co zbiera WOŚP

Celem tegorocznej edycji jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności. W Polsce funkcjonuje dziś niemal 50 takich placówek.

Jak tłumaczy Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP, na świecie zaobserwować można znaczący postęp w medycynie, zwłaszcza w diagnostyce medycznej. „Na rynek trafiają coraz to nowsze, bardzo drogie urządzenia, które zarazem oferują kosmiczne możliwości diagnozy i szybkości w podejmowaniu leczenia. Kupując taki właśnie sprzęt mamy możliwość po raz kolejny podnieść poziom opieki nad chorymi dziećmi w Polsce“ – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak.

Fundacja skupi się przede wszystkim na zakładach diagnostyki specjalistycznej – zwłaszcza obrazowej, radiologicznej oraz laboratoryjnej. W planach jest zakup rezonansów magnetycznych, tomografów komputerowych, aparatów do diagnostyki RTG (w tym mobilnych), wysokiej klasy ultrasonografów, echokardiografów oraz sprzętu endoskopowego z torem wizyjnym dla gastroenterologii.

WOŚP w liczbach

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz 27. W dniu finału na ulicach pojawi się 120 tys. wolontariuszy, dzierżących w dłoniach 35 mln. samoprzylepnych serduszek. Część z nich, oprócz tradycyjnych puszek, będzie miała przy sobie terminale płatnicze. Po raz 19. zostanie uruchomiony serwis aukcji internetowych.

W Polsce i w wielu miejscach na świecie odbędą się setki imprez, koncertów, happeningów i wydarzeń organizowanych oddolnie i autonomicznie przez sztaby WOŚP. Scena główna zostanie rozstawiona pod Pałacem Kultury i Nauki na Placu Defilad w Warszawie. Radio ZET jest patronem medialnym wydarzenia.

Źródło: wosp.org.pl

-------------------------------- 

zdrowie.radiozet.pl/ka