Zamknij

Patent na długowieczność według najstarszej wrocławianki

Monika Piorun
15.09.2016 18:58

109 lat temu - 15 września 1907 roku urodziła się Maria Olszowska. Kilka lat temu jako najstarsza Europejka przeszła zabieg wszczepienia bajpasów. Dziś świętuje kolejne urodziny.

Patent na długowieczność według najstarszej wrocławianki
fot. ---

Na torcie pogodnej starszej pani zapłonie dziś 109 świeczek. Na pierwszy rzut oka trudno zgadnąć, że już prawie dekadę temu stała się szczęśliwą stulatką. Lubi czytać biografie, dziergać na szydełku, a od czasu do czasu upichcić coś smacznego dla swoich najbliższych.

To właśnie rodzina jest jej receptą na długowieczność. - Jedno, co trzeba mieć w życiu, to dzieci. Jak się nie ma dobrych, to są kłopoty - mówi pani Maria. Na szczęście sędziwa solenizantka może liczyć na opiekę bliskich.

6 lat temu, kiedy zaczęła mieć problemy z sercem, wszczepiono jej bajpasy. Okazało się, że była najstarszą pacjentką w Europie, której stan zdrowia pozwolił na przeprowadzenie udanego zabiegu.

Urodziła się w dawnym województwie stanisławowskim. Jeszcze na należących wtedy do Polski Kresach Wschodnich. Nie lubi jednak wspominać o przeszłości. Żyje chwilą i woli nie rozpamiętywać tego, co już dawno minęło.

Wegetarianka na emeryturze

Jubilatka zdradza, że nie jada mięsa. Uwielbia za to zupy i jak sama podkreśla - Nikt nie potrafi zrobić takiej, jak babcia.

Czy temu zawdzięcza swoją doskonałą formę? Jej sekretem jest łyżeczka masła, którą dodaje na koniec gotowania. Nie zagęszcza za to swoich potraw śmietaną.

Z okazji 109. rocznicy urodzin Maria Olszowska została uhonorowana specjalnym medalem "Zasłużonych dla Wrocławia" od prezydenta Rafała Dudkiewicza.

PrzeczytajStarość nie radość? Te zdjęcia udowadniają, że może być inaczej!

Żarty starszej pani

W takim wieku nie wszyscy potrafią udowodnić poczucie humoru. - Skoro teraz wręczono mi medal, to co dostanę za rok? - dopytywała z przekąsem staruszka podczas małej uroczystości na jej cześć zorganizowanej przez władze miasta.

Urodziny pani Marii rozpoczęły cykl Wrocławskiej Kroniki Pamięci, która ma przypomnieć o wyjątkowych ludziach, którzy odznaczyli się na kartach historii tego wyjątkowego miasta łączącego losy wielu kultur i różnych narodów.

Życzymy pani Marii dużo zdrowia, bo klasyczne "100 lat" w takim przypadku mogłoby być uznane za afront!

PrzeczytajPremia ZUS dla stulatków w Polsce

Przyłączacie się do życzeń dla najstarszej wrocławianki?

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π