Obserwuj w Google News

Tych leków może brakować w aptekach. Zobacz LISTĘ

2 min. czytania
23.06.2022 15:10
Zareaguj Reakcja

W polskich aptekach może brakować niemal 40 leków. Z analizy portalu GdziePoLek wynika, że wśród trudno dostępnych leków znajdują się m.in. antybiotyki (także dla dzieci), leki hormonalne, a także preparaty stosowane w celu redukcji masy ciała oraz lek na cukrzycę. 

Apteka
fot. Shutterstock

Portal GdziePoLek informuje, że na czerwcowej liście leków, których brakuje w aptekach, pojawiły się kolejne produkty, których deficyt może być odczuwalny dla pacjentów. 

Tych leków może brakować w polskich aptekach

Z analizy serwisu GdziePoLek wynika, że wśród leków, których brak w aptekach najbardziej dotkliwe są antybiotyki, szczególnie te w postaciach pediatrycznych. Chodzi o takie leki jak Ceclor, Zinnat, Ceroxim, Duracef czy Hiconcil.

– Nowym deficytem na liście jest stosowany w celu redukcji masy ciała preparat Mysimba – połączenie bupropionu z naltreksonem. Liczba zapytań o termin dostępności Mysimby na forum Zapytaj Farmaceutę jest rekordowa, a sam produkt był drugim najbardziej wyczekiwanym przez pacjentów lekiem w ostatnim czasie. Jego dostępność pod koniec maja spadła do zera - pisze GdziePoLek. Z informacji portalu wynika jednak, że nowa partia leku ma niebawem trafić do aptek. 

Kolejny produkt, którego dostępność jest zagrożona to Ozempic z semaglutydem, który stosowany jest w leczeniu cukrzycy, ale e względu na właściwości substancji, produkt zaczął być szeroko zlecany i stosowany off-label w celu redukcji masy ciała.

W aptekach może też brakować transdermalnej hormonalnej terapii zastępczej. W czerwcu do listy deficytów dołączył Systen 50, kolejny produkt tej marki – obok już wcześniej trudno dostępnych systemów transdermalnych Systen Conti i Systen Sequi.

– Problem pogłębia fakt, że zamiennik dla Systen 50, plastry Climara-50 nie będą już dłużej dostępne w polskich aptekach. Firma Bayer podjęła decyzję o zakończeniu dystrybucji tego produktu na nasz rynek. Natomiast widoczny w zestawieniu wzrost dostępności dla leku Systen Conti wydaje się wątpliwym predyktorem – wskazuje serwis GdziePoLek.

Również tych leków może brakować w czerwcu 2022 r.:

  • Atenolol Sanofi - brakuje tabletek w dawce 25 mg
  • Betoptic S- krople oczne w stężeniu 0,25% w opakowaniach po 5 ml i po 10 ml
  • Broncho-Vaxom - szczepionka doustna w dawce pediatrycznej 3,5 mg
  • Chlorprothixen Zentiva 15 mg i 50 mg
  • Diphergan w syropie
  • Duac żel
  • Erdomed - kapsułki w dawce 300 mg
  • Gopten - dawka 2 mg
  • Priorix
  • Welbox

Pełną listę leków, których może brakować w aptekach, znajdziesz na stronie  GdziePoLek.

Źródło: gdziepolek.pl, mgr.farm