Zamknij

Trzylatka zatruła się jajkiem marki Kinder. Matka ostrzega innych rodziców [ZDJĘCIE]

14.04.2022 12:52

Z rynku wycofywane są poszczególne partie słodyczy marki Kinder wyprodukowane w Belgii. Mimo to, niektórych dzieci nie udało się uchronić przed zatruciem. Trzyletnia dziewczynka z Wielkiej Brytanii trafiła do szpitala po zjedzeniu czekolady. Jej historia to ostrzeżenie dla wszystkich rodziców.

Trzyletnia dziewczynka zatruła się słodyczami marki Kinder
fot. Shutterstock

Frima Ferrero wycofuje kolejne produkty, również w Polsce. Ze sklepów znikają znane słodycze marki Kinder, w tym wielkanocne partie, które wyprodukowano w belgijskiej fabryce. Oznaczonych produktów nie wolno podawać dzieciom. Ich spożycie może wywołać niebezpieczną salmonellozę. Tymczasem w Wielkiej Brytanii rośnie liczba zatruć wśród najmłodszych. Zgłoszono tam już 63 przypadki zatrucia, w tym 40 dotyczy dzieci poniżej piątego roku życia.

O trzylatce, która zatruła się jajkiem Kinder Suprise, zrobiło się głośno za sprawą jej mamy. Kobieta szczegółowo opisała historię dziecka. Charlotte Elizabeth Wingfield z Wielkiej Brytanii na swoim profilu na Facebooku zaapelowała do innych rodziców:

– Proszę, sprawdźcie daty swojej czekolady i wyrzućcie ją jeśli przydatność do spożycia mieści się w opisywanych terminach.

Jajko zjedzone przez trzylatkę zostało wyprodukowane w belgijskiej fabryce.

Objawy zatrucia Salmonellą. „Miała martwe oczy”

Zrozpaczona matka opowiedziała, jak wyglądały objawy zatrucia u dziecka po zjedzeniu czekoladowego jajka. Temperatura dziewczynki wzrosła do 39 stopni. Dziecko było na tyle osłabione, że przespało 21 godzin ciągiem. Rodzice mieli problem z wybudzeniem córki. Po przebudzeniu dziewczynka zachowywała się inaczej, niż zwykle:

– Była bez życia. To był widok łamiący serce, patrzeć na moją zazwyczaj pełną energii i żądną przygód, aktywną dziewczynkę w zupełnie odmiennym stanie do tego, jak zachowuje się zazwyczaj. Miała martwe oczy – opisuje matka.

Lekarz jednoznacznie stwierdził zatrucie Salmonellą. Dziewczynka została poddana leczeniu i po kilku dniach jej stan się poprawił, jednak jakiś czas później znowu trafiła do szpitala.

UWAGA: Jajka Kinder Niespodzianki produkowane są w Polskiej fabryce i nie dotyczy ich ta sytuacja.

Jak rozpoznać zakażenie Salmonellą u dziecka?

Zakażenie salmonellą u dziecka przebiega znacznie ciężej niż u dorosłego. Może też doprowadzić do poważnych powikłań. W sprzyjających warunkach salmonella może oprócz zatrucia pokarmowego wywołać też zakażenie ogólnoustrojowe. Jak rozpoznać zatrucie u dziecka? Najważniejsze objawy, które oznaczają, że należy zgłosić się do szpitala, to:

  • wysoka gorączka
  • apatia
  • bóle brzucha
  • wymioty
  • biegunka
  • nadmierna senność

Źródło: metro.co.uk, mp.pl