Zamknij

Nawet 240 tys. zakażeń koronawirusem dziennie? Ekspert: to realniejsza liczba

18.03.2021
Aktualizacja: 18.03.2021 13:25

Nawet 243 tys. osób dziennie może być zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 – tak wynika z analiz naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Ile naprawdę jest osób zakażonych w Polsce?
fot. PAWEL RELIKOWSKI / POLSKAPRESS/Polska Press/East News

– Statystyki, którymi dysponujemy, nie pokazują pełnego obrazu epidemii – powiedziała dr Aneta Afelt w rozmowie z reporterem Radia ZET Miłoszem Gocłowskim i dodała: – Relacja osób zakażonych do liczby osób testowanych może wynosić  6 do 1, w szczycie fali nawet 12 do 1. W tej chwili liczba osób zakażonych jest między 7 a 9 razy wyższa niż to, co pokazują wyniki testów.

Z obliczeń matematyków wynika, że zanotowana dziś liczba 27 tysięcy przypadków zachorowań, to tylko niewielki ułamek osób zakażonych, którzy przechodzą infekcję skąpoobjawowo lub bezobjawowo. W rzeczywistości dobowy wzrost zachorowań może być na poziomie 243 tys. osób.

Zdaniem dr Anety Afelt, która doradza premierowi, liczba zakażonych może jeszcze wzrosnąć, a szczyt trzeciej fali nastąpi na przełomie marca i kwietnia 2021 r.

Sytuacja w Polsce z dnia na dzień się pogarsza. Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. W środę dzienny przyrost zachorowań wyniósł ponad 25 tys., dzisiaj – w czwartek – ponad 27 tys.  Rośnie też liczba zgonów z powodu COVID-19: wczoraj zmarły 453 osoby, dzisiaj 356 osób. Maleje liczba łóżek covidowych w szpitalach, a także miejsc z respiratorami, bo coraz więcej osób wymaga hospitalizacji. Sytuacja jest bardzo poważna, stąd rząd zadecydował o zaostrzeniu obostrzeń w całym kraju do 9 kwietnia 2021 r.

Źródło: RadioZET Miłosz Gocłowski