Zamknij

Trzecia dawka szczepionki Pfizer: dawka przypominająca przeciw Delcie

09.07.2021 12:13

Wiele wskazuje na to, że firma Pfizer producent Comirnaty - szczepionki przeciw COVID-19, wystąpi z wnioskiem o zatwierdzenie kolejnej, trzeciej dawki. Wszystko z powodu zagrożenia, jakie występuje ze strony wariantu Delta koronawirusa. Kolejna dawka szczepionki ma zdaniem Pfizera lepiej chronić przed zachorowaniem.

WOJCIECH STROZYK/REPORTER
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER
  1. Wariant Delta - czy wymaga podania kolejnej dawki szczepionki?
  2. Trzecia dawka szczepionki jesienią w Polsce? Wyjaśnia prof. Horban 

Firma Pfizer planuje w USA złożyć wniosek o zatwierdzenie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19.

Szef wydziału badań i rozwoju firmy Pfizer Mikael Dolsten powiedział w rozmowie z Associated Press, że firma w sierpniu zwróci się do Agencji Żywności i Leków (FDA) o zatwierdzenie w trybie ratunkowym dawki przypominającej szczepionki.

Dodatkowa dawka miałaby zapewnić lepszą ochronę przed wariantem Delta koronawirusa.

Wariant Delta - czy wymaga podania kolejnej dawki szczepionki?

Mikael Dolsten powołał się na badania, które wskazują, że trzecia dawka może wywołać u pacjentów 5-10 razy większą liczbę przeciwciał. Szef wydziału badań i rozwoju Pfizera dodał, że dotychczasowe dane m.in. z Wielkiej Brytanii i Izraela wskazują, że dwie dawki szczepionki Pfizera i BioNTechu skutecznie chronią przed wirusem Delta, lecz trzecia wchodziłaby w grę w momencie zanikania przeciwciał.

Associated Press wskazuje, że zatwierdzenie dawki przypominającej preparatu przez FDA nie musi oznaczać zmiany polityki szczepień i zmian zaleceń. Cytowany przez agencję ekspert ds. szczepionek dr William Schaffner sugeruje, że zalecanie trzeciej dawki wiązałoby się z dużym wydatkiem środków i wysiłków w sytuacji, kiedy mogłyby one być lepiej użyte do zaszczepienia tych, którzy dotąd w ogóle nie otrzymali szczepionki.

Trzecia dawka szczepionki jesienią w Polsce? Wyjaśnia prof. Horban 

W porannym programie „Gość Radia ZET” Beata Lubecka gościła prof. Andrzeja Horbana - doradcę premiera ds. walki z COVID-19, krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych. Odpowiadając na pytania słuchaczy, profesor wyjaśnił m.in., czy trzecia (bądź druga) dawka szczepionki będzie potrzebna już jesienią.

– Miejmy nadzieję, że jeszcze nie, bo odpowiedź immunologiczna powinna się utrzymywać przynajmniej przez rok – powiedział prof. Horban. Tłumaczył, że wynika to z badań przedrejestracyjnych szczepionek. Kilkadziesiąt tysięcy osób, które zostały zaszczepione w ramach badań klinicznych, nadal jest obserwowanych, a naukowcy kontrolują, czy ludzie ci chorują, monitorowany jest poziom ich odporności. To twarde fakty naukowe: ponad rok po szczepieniu zdecydowana większość tych osób nadal jest chroniona przez szczepionkę przeciwko COVID-19, wyjaśniał profesor.

PRZECZYTAJ: Czy trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19 czeka nas już jesienią? Odpowiada prof. Horban

Źródło: PAP