Zamknij

To może być przyczyna choroby Alzheimera. Naukowcy znaleźli dowody

13.04.2022
Aktualizacja: 13.04.2022 13:35

Coraz więcej osób choruje na Alzheimera. Naukowcy próbują ustalić przyczyny tej choroby, by móc wynaleźć skuteczny lek. Być może to najnowsze odkrycie brytyjskich naukowców przybliża nas do tego celu.

Choroba Alzheimera przyczyny
fot. Shutterstock

Uszkodzenie bariery krew-mózg, chroniącej neurony m.in. przed szkodliwymi dla niego tłuszczami, może przyczyniać się do powstawania choroby Alzheimera – do takich wniosków doszli naukowcy z University of Reading (Wielka Brytania). To nowy trop w poszukiwaniach skutecznych metod leczenia tej choroby.

Bariera krew-mózg odgradza komórki nerwowe od naczyń krwionośnych, pozwalając na przedostawanie się tylko ściśle wybranych, bezpiecznych dla neuronów substancji. Jej zaburzenie – zdaniem naukowców – może powodować, że do mózgu dostają się kwasy tłuszczowe oraz lipidy (m.in. cholesterol), które są dla niego szkodliwe.

– Te zewnętrzne tłuszcze są traktowane przez mózg inaczej niż te, które się w nim naturalnie znajdują. Według mojej teorii ich obecność prowadzi do uszkodzeń, takich jak zmniejszenie objętości mózgu oraz rozwój złogów amyloidu i białka tau. Skutkuje to typowymi objawami choroby Alzheimera, takimi jak utrata pamięci, zaburzenia snu czy paranoja – tłumaczy dr Jonathan D'Arcy Rudge, jeden z autorów badania.

Podobnego zdania był sam Alois Alzheimer, od którego nazwiska choroba przyjęła swoją nazwę. Już w 1906 r. pisał, że tej chorobie towarzyszy obecność w mózgu nadmiaru tłuszczów. Jednak temu spostrzeżeniu nie poświęcono zbyt wiele czasu.

Dopiero odkrycie dr. Jonathana d'Arcy Rudge'a i jego zespołu rzuca nowe światło na tę sprawę. W artykule badacze podsumowują wyniki związanych z tym tematem badań, prowadzonych w ciągu ostatnich dziecięciu lat. Pozwalają one sądzić, że czynniki ryzyka choroby Alzheimera są podobne do tych, które sprzyjają uszkodzeniu bariery krew-mózg. Można wymienić tutaj wiek, urazy głowy, nadciśnienie, palenie, otyłość, cukrzycę, chroniczne zaburzenia snu, cukrzycę czy stres. Dlatego chorobą tą bardziej zagrożeni są futboliści i seniorzy – w obu tych grupach bariera krew-mózg działa gorzej.

Przedstawiony model przemawia też na rzecz obecnej teorii o złogach beta-amyloidu jako o przyczynie choroby. Otóż beta-amyloid, jak przypominają badacze, jest jedną z przyczyn powstawania uszkodzeń bariery krew-mózg.

Tłuszczowy model choroby otwiera nowe potencjalne drogi dla poszukiwań nowych metod diagnostycznych i terapii. Co więcej, może mieć odniesienie także do innych neurologicznych zaburzeń, takich jak choroba Parkinsona czy stwardnienie zanikowe boczne.

Artykuł podsumowujący badanie został opublikowany na łamach „Journal of Alzheimer s Disease Reports”.

Źródło: PAP Marek Matacz