Zamknij

Tlenek azotu na COVID-19? Może spowolnić postęp choroby

05.10.2020 14:22

Pojawiają się doniesienia o kolejnych badaniach potwierdzających skuteczność tlenku azotu w leczeniu COVID-19 - choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Naukowcy ze Szwecji i USA przeanalizowali wyniki leczenia chorych tlenkiem azotu w czasie epidemii SARS. Wyniki badań są obiecujące.

Piotr Hukalo/East News
fot. Piotr Hukalo/East News

Przeprowadzone niedawno badania sugerują, że tlenek azotu może być przydatny w kontrolowaniu replikacji i rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2

Tlenek azotu lekiem na COVID-19?

Leczenie tlenkiem azotu może mieć kluczowe znaczenie w walce z SARS-CoV-2, koronawirusem, który powoduje chorobę COVID-19. 

Tlenek azotu (NO) to związek naturalnie wytwarzany w organizmie. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu naczyń płucnych w kontekście infekcji wirusowych i innych chorób płuc. Tlenek azotu reguluje też napięcie w naczyniach krwionośnych i przepływ krwi między narządami i wewnątrz nich. W ostrej niewydolności płuc NO można podawać w postaci gazu wziewnego, w niskich stężeniach, w celu zwiększenia poziomu nasycenia krwi tlenem. 

Podczas epidemii SARS (ciężkiego ostrego zespołu oddechowego) w 2003 r., tlenek azotu był z powodzeniem stosowany w leczeniu chorych, hamował replikację wirusa i zmniejszał stan zapalny w płucach.

- Tlenek azotu odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania naczyń i regulowaniu kaskad zapalnych, które przyczyniają się do ostrego uszkodzenia płuc (ALI) i zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) - powiedział dr Adam Friedman, tymczasowy przewodniczący i profesor w Klinice Dermatologii w GW School of Medicine and Health Sciences i współautor recenzji.

Amerykański zespół badawczy przeanalizował dane z lat 1993-2020 na temat patogenezy koronawirusów i stosowania tlenku azotu w leczeniu choroby układu oddechowego powodowanej przez zakażenie tymi wirusami. Doszli do wniosku, że stosowanie wziewnego tlenku azotu u chorych na COVID-19 może przyczyniać się do lepszych wyników leczenia i łagodzenia szybko rosnącego obciążenia zdrowotnego związanego z chorobą.

Zespół dr. Friedmana opracowuje teraz leki na COVID-19 na bazie tlenku azotu.

Również naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali odkryli, że tlenek azotu może pomóc w walce z pandemią koronawirusa. Wnioski z badania zostały opublikowane w czasopiśmie Redox Biology.

- O ile nam wiadomo, tlenek azotu jest jedyną substancją, która do tej pory wykazała bezpośredni wpływ na SARS-CoV-2 – powiedział Åke Lundkvist, profesor z Uniwersytetu w Uppsali, który kierował badaniami.

Badanie szwedzkich naukowców również oparte było na doświadczeniach związanych z epidemią SARS. W 2003 roku NO uwolniony z S-nitroso-N-acetylopenicylaminy (SNAP) okazał się mieć wyraźne działanie przeciwwirusowe. Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali i Instytutu Karolinska zbadali teraz, jak nowy koronawirus powodujący pandemię SARS CoV-2 reaguje na związek. Okazało się, że SNAP ma wyraźne działanie przeciwwirusowe w zetknięciu z SARS-CoV-2.

Badawcze chcą skonstruować model w laboratorium, aby bezpiecznie zasymulować możliwą do wdrożenia formę terapii tlenkiem azotu dla pacjentów.

Źródło: eurekalert.org/ eurekalert.org