Zamknij

Test na koronawirusa z Biedronki: skuteczność. Jak działa Primacovid?

12.03.2021 10:01

Test Primacovid będzie sprzedawany w sieci sklepów Biedronka. Jest to test serologiczny wykrywający przeciwciała koronawirusa SARS-CoV-2. Czy kupowanie testów z dyskontu ma sens? Czy test Primacovid jest wiarygodny?

VOISIN/Phanie/East News
fot. VOISIN/Phanie/East News

Test na koronawirusa z Biedronki, czyli test Primacovid, to test serologiczny wyprodukowany przez szwajcarską firmę PRIMA Lab. Ile kosztuje? Na czym polega? Czy jest wiarygodny? Sprawdź, co warto wiedzieć o domowych testach Primacovid.

Test serologiczny Primacovid z Biedronki: na czym polega?

Test Primacovid to test serologiczny, który można wykonać w warunkach domowych.

- Oznacza to, że pozwala wykryć, czy badana osoba wytworzyła przeciwciała IgG i IgM przeciwko koronawirusowi wywołującemu COVID-19. Test jest wyjątkowo prosty w użyciu: do badania używa się małej próbki krwi, a czas oczekiwania na wynik to tylko ok. 10 minut - pisze w komunikacie sieć Biedronka.

Test serologiczny - interpretacja wyników

Badania serologiczne w kierunku koronawirusa mają na celu zidentyfikowanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2, które powstały po kontakcie z wirusem. Testy tego typu nie potwierdzają i nie wykluczają zakażenia koronawirusem, stwierdzają tylko, czy doszło do kontaktu z tym patogenem.

Test może wykonać każdy, kto miał lub podejrzewa, że miał kontakt z osobami zakażonymi lub z osobami z objawami COVID-19, lub po prostu każdy, kto chce być świadomy tego, czy przebył już infekcję.

Test serologiczny Primacovid z Biedronki: czy jest wiarygodny?

Producentem testu Primacovid jest szwajcarska firma PRIMA Lab, która jest certyfikowana zgodnie z normami ISO 9001:2015 i ISO 13485:2016, a sam test to certyfikowany wyrób medyczny (certyfikat CE).

Jak zakomunikowała Biedronka, dokładność testu wynosi 98,3 proc.

Test serologiczny Primacovid z Biedronki: jak interpretować wynik?

Producent Primacovid zaleca, aby w przypadku pozytywnego wyniku na obecność przeciwciał IgG i/lub IgM niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i zgłosić ten wynik. W przypadku negatywnego wyniku, jeśli występują objawy, które można przypisać COVID-19, również należy skontaktować się z lekarzem.

Test serologiczny Primacovid z Biedronki: ile kosztuje?

Ze względu na potencjalne duże zainteresowanie testem Primacovid, sieć Biedronka podjęła decyzję, iż klienci jednorazowo będą mogli zakupić maksymalnie trzy sztuki testu. Produkt dostępny będzie w cenie 49,99 zł za sztukę.

Test będzie sprzedawany od poniedziałku, 15 marca 2021 r. do wyczerpania zapasów.

ZOBACZ: Testy na koronawirusa w niemieckich sklepach Rossmann i Aldi 

Źródło: wirtualnemedia.pl; money.pl