Zamknij

W święto Tanabata spełniają się wszystkie życzenia!

Monika Piorun
07.07.2016 17:38

Marzysz o pięknej pogodzie, udanym urlopie czy spłaconym kredycie we frankach? 07.07 - według Japończyków ta data ma magiczne znaczenie i pozwala na spełnienie najskrytszych marzeń.

Tanabata – 7.07, japońskie święto spełniających się życzeń
fot. East News

Każdego siódmego dnia każdego siódmego miesiąca Japończycy obchodzą wyjątkowe święto, które wedle tradycji pomaga spełniać wszystkie marzenia w kolejnym roku.

Tanabata oznacza dosłownie: siódmy wieczór. W Japonii przywiązuje się ogromną wagę do każdego siódmego dnia każdego siódmego miesiąca. Jak się nietrudno domyśleć, data ta powinna przypadać zawsze 7 lipca, choć kiedy w dawnych czasach brało się pod uwagę kalendarz księżycowy, zdarzało się, że święto mogło wypaść nawet w sierpniu. Umownie więc przyjmuje się, że to właśnie dwie siódemki w dacie mogą nam przynieść szczęście w planowaniu zamiarów na przyszłość.

Na niebie pojawia się wtedy wyjątkowy układ gwiazd, które układają się w linii tzw. trójkąta letniego w gwiazdozbiorze Orła. Nastaje doskonały czas do obserwacji kilku gwiazd - m.in. Wegi oraz Altair, które stały się inspiracją azjatyckiej legendy o Prządce, czyli Tkającej Księżniczce o imieniu Orihime (織姫) symbolizowanej rzez Wegę i Pasterzu o imieniu Hikoboshi (彦星), symbolizowanym przez Altair.

Legenda o gwiazdkach z nieba

Orihime była córką bóstwa niebios Tenkō (天工). Według mitycznych podań prząśniczka podczas tkania szat dla swego ojca nad brzegiem "Niebiańskiej Rzeki" (Drogi Mlecznej) spotkała pasterza pasącego zwierzęta (znaki zodiaku). Kiedy zapatrzona w siebie para zapomniała o swoich obowiązkach, spowodowała gniew władcy niebios, który postanowił ich rozdzielić.

Od tej pory mogą się spotykać tylko raz w roku - siódmego dnia siódmego miesiąca, kiedy z pomocą przylatuje stado ptaków, które ze swych skrzydeł budują most, po którym zakochani mogą przejść, by wpaść w sobie w ramiona. Niestety kiedy pogoda pokrzyżuje im plany, muszą czekać na wyjątkowe spotkanie kolejny rok.

Japoński sposób na spełnienie marzeń

drzewko
fot.
fot. East News

Na pamiątkę wyjątkowego spotkania gwiezdnych kochanków w Japonii panuje zwyczaj zapisywania na kolorowych paskach papieru swoich życzeń, które wedle tradycji mają największe szanse się ziścić w ciągu kolejnego roku, jeśli zaplanuje się je właśnie 7 lipca. Dwie siódemki w dacie mają nam dać podwójne szczęście.

Każde marzenie lub prośbę o coś, na czym nam zależy, powinno się zapisywać na osobnym, papierowym pasku. Kolory - jak to wśród Azjatów - też mają swoje znaczenie. Jeśli chcemy zarobić więcej pieniędzy, powinniśmy wybrać kolor czerwony lub złoty. Te barwy uważa się za symbole bogactwa i dobrobytu. Z tego powodu uważa się też, że lepiej jest mieć np. czerwony portfel, by nigdy nie zabrakło w nim banknotów, a koperty z pieniędzmi, które zwyczajowo wręcza się najmłodszym podczas wszystkich świąt, też powinny być albo czerwone jak dodający energii żywioł ognia, albo błyszcząco złote, by nadać nam iście cesarskiego blasku.

Kolorowe paseczki (tanzaku) lub misternie złożone origami z życzeniami (często zapisywanymi w formie haiku) zawiesza się na bambusowych gałązkach lub drzewach - im wyżej i bliżej gwiazd, tym lepiej. Kiedy zapadnie zmrok w księżycowym blasku podziwia się gwieździsty nieboskłon i w skupieniu, na łonie przyrody kontempluje się piękno natury i przy okazji myśli się o tym, czego chcielibyśmy dokonać w ciągu kolejnych 365 dni roku.

Przeczytaj: Ziemia ma nowy guazi-księżyc

Jak wykonać złotą rybkę do spełniania życzeń? Wystarczy znać zasady origami!

Pomyślcie dziś o swoich życzeniach. Może magia podwójnej siódemki w dacie pomoże Wam spełnić najskrytsze pragnienia!

___

zdrowie.radiozet.pl/π