Zamknij

Polscy naukowcy wymyślili tabletkę przeciwbólową z... marihuany!

Monika Piorun
27.02.2018 15:32

Badacze z kilku poznańskich uczelni i instytutów badawczych wpadli na innowacyjny pomysł zastosowania konopi indyjskich do produkcji preparatu przeciwbólowego, który może pomóc m.in. pacjentom onkologicznym.

Polscy naukowcy wymyślili tabletkę przeciwbólową z... marihuany!
fot. Fotolia

Pierwsze plany dotyczące stworzenia środka przeciwbólowego na bazie konopi na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu pojawiły się już 4 lata temu. Naukowcy postanowili wykorzystać psychoaktywne właściwości tej rośliny nie tylko do łagodzenia bólu, ale także do pomocy pacjentom cierpiącym na choroby nowotworowe. Zawarte w nich naturalne kannabinoidy mogą bowiem zdaniem badaczy... ograniczać wzrost komórek rakowych!

Prof. Ryszard Słomski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu potwierdza, że jego zespół osiągnął już znakomite efekty w zwalczaniu komórek nowotworowych za pomocą preparatu zawierającego kannabidiol.

Leki z konopi mogą działać przeciwbólowo i... hamują rozwój komórek nowotworowych!

Badacze zakończyli już pierwszą część projektu, którą finansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W pracach badawczych brali także udział naukowcy z Uniwersytetu Medycznego, Polskiej Akademii Nauk oraz PozLAB.

Rozpoczęto też rozmowy z przedstawicielami koncernów farmaceutycznych, które mogłyby wyłożyć środki na produkcję opracowanych przez polskich uczonych tabletek przeciwbólowych na bazie konopi. Innowacyjny preparat mógłby zostać wykorzystany również do leczenia pacjentów onkologicznych, ale jak podkreślają badacze, w tym celu potrzebne są jeszcze dalsze eksperymenty.

Na razie wiadomo jedynie, że nowy środek wykorzystujący lecznicze właściwości marihuany może sprzyjać łagodzeniu bólu i może się wchłaniać do krwi. Przy okazji udało się zauważyć, że lek może hamować rozwój komórek nowotworowych. By to potwierdzić naukowcy muszą jednak przeprowadzić szereg dodatkowych badań.

Zobacz także

Zobacz także

źródło: epoznan.pl/GW/Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

________

zdrowie.radiozet.pl/π