Zamknij

Kilkaset złotych za dwie dawki. Znamy cenę szczepionki na COVID-19

18.08.2020 12:22

Ośrodki badawcze na całym świecie pracują nad szczepionkami przeciw COVID-19. Pierwszych preparatów można spodziewać się już pod koniec roku, dlatego wiele osób zastanawia się, jaki będzie koszt szczepionki. Szef chińskiej firmy farmaceutycznej stwierdza: ''Nasza szczepionka na COVID-19 nie będzie bardzo droga''.

Chińska szczepionka na COVID-19
fot. Shutterstock

Prezes grupy Sinopharm Liu Jingzhen oświadczył, że chińska szczepionka nie będzie bardzo droga. Ile będą kosztować dwie dawki szczepionki na koronawirusa? Potencjalna szczepionka przeciw COVID-19 opracowana przez państwową chińską grupę farmaceutyczną Sinopharm ma nie kosztować więcej niż 1000 juanów (533 zł).

Chińska szczepionka przechodzi ostatnie testy

Sinopharm ogłosił, że jego potencjalna szczepionka może być gotowa do powszechnego zastosowania przed końcem 2020 roku. Specyfik poddawany jest obecnie testom trzeciej fazy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Chociaż według Liu szczepionka ma nie być droga, to szef chińskiej grupy farmaceutycznej nie powiedział, czy chiński państwowy program ubezpieczeń pokryje część kosztów szczepień ponoszonych przez konsumentów, ani czy potencjalna szczepionka będzie uwzględniona w programie bezpłatnych szczepień.

Chińska Państwowa Grupa Biotechnologiczna (CNBG), która należy do Sinopharm, rozpoczęła testy na ludziach dwóch rodzajów szczepionek, opartych na tej samej metodzie. Jej zakłady w Wuhanie i Pekinie mogłyby wyprodukować łącznie ponad dwa miliony dawek specyfiku rocznie.

Rządy i firmy farmaceutyczne na całym świecie starają się opracować szczepionkę przeciw COVID-19, chorobie wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Trwają prace nad ponad 200 potencjalnymi szczepionkami, a ponad 20 z nich weszło już w fazę testów na ludziach.

Źródło: PAP