Zamknij

Będzie nowa szczepionka przeciw COVID-19? EMA ocenia Sanofi Pasteur

21.07.2021 08:52

Wiele wskazuje na to, że na rynku może pojawić się nowa szczepionka przeciw COVID-19. EMA rozpoczęła właśnie procedurę oceny szczepionki opracowanej przez francuski koncern Sanofi Pasteur. 

Szczepionka Sanofi
fot. Shutterstock

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała we wtorek 21 lipca, że rozpoczęła przyspieszoną ocenę (rolling review) szczepionki przeciw COVID-19 francuskiego koncernu farmaceutycznego Sanofi.

- Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) EMA rozpoczął przyspieszoną ocenę szczepionki Vidprevtyn przeciwko COVID-19, opracowanej przez Sanofi Pasteur - przekazano w komunikacie.  

- Decyzja CHMP o rozpoczęciu przyspieszonej oceny jest oparta na wstępnych wynikach badań laboratoryjnych i wczesnych badaniach klinicznych u dorosłych, które sugerują, że szczepionka wyzwala przeciwciała skierowane przeciwko SARS-CoV-2, wirusowi, który powoduje COVID-19 i może pomóc ochronić przed chorobą - poinformowano.

Na razie nie wiadomo, kiedy można spodziewać się publikacji wyników oceny.

Szczepionka Sanofi przeciw COVID-19

Vidprevtyn jest preparatem, zawierającym fragmenty białka charakterystycznego dla wirusa. Wystarczają one, by układ odpornościowy organizmu rozpoznał, że to charakterystyczne białko jest obce i zareagował, wytwarzając przeciwciała.

Źródło: PAP