Zamknij

Szczepienia przeciw COVID-19 nastolatków w Polsce. Daty rejestracji

12.05.2021 12:40

Czy w Polsce będą prowadzone szczepienia młodzieży? Wszystko skazuje na to, że rząd podjął już decyzję w tej sprawie. O tym, czy szczepienia przeciw COVID-19 będą dostępne dla nastolatków powyżej 16. roku życia, poinformowali premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wspólnej konferencji prasowej.

Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Centrum Zdrowia Dziecka ''Wychodzimy z trzeciej fali. Liczba zakażeń maleje.''

Minister Niedzielski i premier Morawiecki przedstawili plan szybszego zniesienia obostrzeń pandemicznych. Poinformowano również o uruchomieniu szczepień dla nastolatków 16+.

Szczepienia przeciw COVID-19 dla nastolatków 16+ w Polsce

Premier: ''Specjaliści mówią, że trzeba jak najszybciej zaszczepić jak największą część populacji.''

''W ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16 i 17 latków, chcemy udostępnić możliwość szczepienia dla młodszej części naszego społeczeństwa'' - powiedział szef rządu.

Pytany po konferencji minister zdrowia doprecyzował, że szczepienia osób w wieku 16 i 17 lat będą dobrowolne. Decyzję o szczepieniu będą podejmować rodzice i ich dzieci. 

Rodzic (opiekun prawny) musi wyrazić zgodę na szczepienie, ale nie musi być obecny podczas szczepienia.

Kiedy szczepienia nastolatków w Polsce? Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 17 maja osoby w wieku 16 i 17 lat będą mogły rejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19 preparatem Pfizer/BioNTech. - Najpóźniej do piątku zostaną przedstawione szczegóły - zapowiedział.

Zniesienie obostrzeń

''Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii o 8 dni - na 21 maja'' - powiedział podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Również kluby fitness, baseny, siłownie będą mogły być uruchamiane dzień wcześniej - 28 maja.

Źródło: PAP