Obserwuj w Google News

Najmniejszy polski wcześniak urodził się w Szczecinie

Monika Piorun
2 min. czytania
25.01.2018 14:52
Zareaguj Reakcja

Choć miał przyjść na świat na początku stycznia 2018 roku, to jednak mały Szymek sprawił rodzicom sporą niespodziankę i urodził się ponad trzy miesiące wcześniej. Ważył 400 gramów, miał 30 cm i... mieścił się w dłoni. Teraz ogłoszono go najmniejszym polskim wcześniakiem. 

tvn24

Nie dość, że wcześniak, to jeszcze najmniejszy w Polsce!

Najmniejszy pacjent w historii szpitala nr 2 przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Szczecinie okazał się jednocześnie najmniejszym wcześniakiem w całym kraju. Od pierwszych dni życia musiał zmagać się z wieloma problemami. Miał retinopatię, przez 9 tygodni musiał być podłączony do respiratora, 2 kolejne tygodnie wymagał nieinwazyjnego wsparcia oddechowego, przeszedł też m.in. laseroterapię.

Ciąża Kamili Klejst — mamy Szymka — do 25. tygodnia przebiegała prawidłowo. Dopiero potem zaczęła cierpieć m.in. z powodu nadciśnienia i cukrzycy. Po ustabilizowaniu jej stanu zdrowia okazało się, że rozwijające się w jej łonie dziecko nie rośnie. Sytuacja była na tyle poważna, że lekarze zdecydowali się na rozwiązanie ciąży i poród przez cesarskie cięcie. 27 września 2017 roku przyszedł na świat Szymon. Od tego momentu wcześniak przebywał w szpitalu. Dwa miesiące leżał w inkubatorze.

Zobacz także

Mały pacjent — wielkie wyzwanie dla lekarzy

Sporym wyzwaniem było wywołanie laktacji u matki chłopca. Ze względu na bardzo wczesny moment przyjścia na świat jej syna, organizm kobiety nie był jeszcze przygotowany na to, by samodzielnie wytwarzać pokarm. Na szczęście lekarzom udało się pomóc przyspieszyć ten proces i mały Szymek mógł być karmiony mlekiem matki.

Teraz chłopiec waży 2,5 kg. Razem z mamą może wreszcie po raz pierwszy odwiedzić rodzinny dom w Gościnie koło Kołobrzegu. Czeka go sporo wyzwań. Będzie musiał przechodzić rehabilitację ruchową. Przez najbliższy rok będzie też pod stałą opieką poradni patologii noworodka, neurologów i poradni okulistycznej dla wcześniaków.

Zobacz także

źródło: Gazeta Pomorska/tvn24
________

zdrowie.radiozet.pl/π