Obserwuj w Google News

Trzeci przypadek świńskiej grypy w Rybniku. Zamknięto szpital

Monika Piorun
2 min. czytania
26.03.2018 16:29
Zareaguj Reakcja

Zakaz odwiedzin i przyjmowania nowych pacjentów wprowadzono w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku po tym jak potwierdzono trzeci przypadek AH1N1. Zarażeni nie byli spokrewnieni. Służby szukają ogniska choroby. 

AH1N1, świńska grypa, Rybnik, szpital wojewódzki
fot. Shutterstock

Rybnik walczy z A/H1N1

Jak dowiedział się „Dziennik Zachodni”, w Rybniku już trzy osoby mają świńską grypę. Powodujący ją wirus A/H1N1 został zidentyfikowany u trzech pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3. Rzecznik placówki, Michał Sieroń, potwierdził, że ze względu na to, by nie stwarzać dodatkowego ryzyka zarażenia, zdecydowano się na zamknięcie oddziału rehabilitacji oraz wprowadzenie zakazu odwiedzin i przyjęć przez tydzień (z możliwością przedłużenia do 10 dni). Przesunięto też na inny termin wszystkie zaplanowane zabiegi, które nie wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Mimo że chorzy są w ogólnie dobrym stanie, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, nadal przebywają w izolatkach. Wiadomo, że nie są ze sobą spokrewnieni. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rybniku otrzymała wstępny raport o podejrzeniu ogniska epidemiologicznego świńskiej grypy na oddziale rehabilitacji 22 marca. Służby podejrzewają, że najprawdopodobniej przyjęto tam osobę, która zainfekowała pozostałych pacjentów.

Michał Dudek, dyrektor rybnickiego sanepidu, zlecił przeprowadzenie kontroli sanitarnej w szpitalu, w którym doszło do przypadków A/H1N1. Świńska grypa, którą powoduje, nazywana jest tak ze względu na to, że wirus prowadzący do choroby został po raz pierwszy wyizolowany u świń (miało to miejsce w 1930 roku).

Zobacz także

Czy można się uchronić przed świńską grypą?

Wirusem A/H1N1 można zarazić się drogą kropelkową, podobnie jak w przypadku „zwykłej” grypy. W celu ograniczenia ryzyka zachorowania należy przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej. Zarazki można wyeliminować dopiero po co najmniej 20 sekundach mycia rąk ciepłą wodą. Pomocne mogą okazać się w tym celu także specjalne żele dezynfekujące. Specjaliści zalecają, by nie lekceważyć nawet drobnego przeziębienia i bezwzględnie zgłaszać się do lekarza w przypadku wystąpienia gorączki. Chorobie mogą towarzyszyć klasyczne objawy grypy, m.in.:

 • osłabienie
 • dreszcze
 • ból gardła
 • problemy z oddychaniem
 • kaszel
 • katar
 • brak apetytu/brak łaknienia
 • wymioty/biegunka/nudności
 • ból w klatce piersiowej
 • bóle mięśniowe i kostne
 • ogólne poczucie rozbicia i braku energii

Wirusy mogą łatwiej rozprzestrzeniać się w dużych skupiskach ludzkich, dlatego m.in. podczas podróży publicznymi środkami lokomocji warto zachować szczególną ostrożność. Lepiej też nie przekazywać sobie całusów na powitanie, ponieważ A/H1N1 łatwo przenosi się m.in. poprzez kontakt z ustami. Warto zadbać o odporność organizmu (odpowiednio się wysypiać, stosować urozmaiconą dietę bogatą w warzywa i owoce) oraz zwrócić uwagę na osoby z grup podwyższonego ryzyka zakażenia (dzieci oraz osoby starsze).

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π