Zamknij

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Gwiazdy zachęcają do badań

Monika Piorun
28.07.2017 13:22

WZW to prawdziwy cichy zabójca - stanowi już ósmą przyczynę zgonów na świecie. Każdego roku zabija więcej ludzi niż AIDS. W walce z chorobą mogą pomóc testy wykrywające obecność m.in. wirusa HCV, wywołującego WZW typu C. Do końca roku będzie je można wykonać bezpłatnie w niektórych placówkach.

materiały prasowe

Nawet jedna, niewidoczna dla oka kropla zainfekowanej krwi może doprowadzić do zakażenia. - Nie daj się zaskoczyć - przekonują aktorzy wspierający Fundację "Gwiazda Nadziei".

28 lipca - w dniu urodzin Barucha Samuela Blumberga - zmarłego w 2011 roku amerykańskiego lekarza, który zidentyfikował wirusa zapalenia wątroby typu B - na całym świecie obchodzony obchodzony jest Dzień WZW.

Święto jest okazją do tego, by uświadomić ludziom, jakim zagrożeniem dla ich zdrowia może być ta podstępna choroba oraz zachętą do darmowych testów identyfikujących obecność niebezpiecznych wirusów.

Choć dzięki powszechnym szczepieniom na HBV w Polsce doszło w ostatnich latach do wyraźnego spadku zachorowań na WZW typu B, to jednak w przypadku wirusa HCV, prowadzącego do WZW typu C, sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. Mimo że styczność z tym zarazkiem miało ponad 80 proc. Polaków, to jednak większość jego nosicieli zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że go ma.

Czy wiesz, że WZW zabija ponad 1,4 mln osób rocznie?

Wirusy, które mogą prowadzić do wirusowego zapalenia wątroby:

HAV - wirus zapalenia wątroby typu A (nazywanego "żółtaczką pokarmową"); okres wylęgania wynosi od 15 do 49 dni.

HBV - wirus zapalenia wątroby typu B ( "żółtaczki wszczepiennej", którą możemy zarazić się np. podczas przetaczania krwi lub zwykłej wizyty u dentysty, fryzjera, kosmetyczki, przekłuwając uszy, wykonując akupunkturę zainfekowanymi igłami lub robiąc sobie tatuaż) - blisko 95 proc. chorych na WZW B musi do końca życia zażywać specjalne leki; okres jego wylęgania wynosi od 28 do 160 dni.

HCV - wirus zapalenia wątroby typu C (szacuje się, że 1 na 100 Polaków może być nim zarażonym, ale tylko co 10. zdaje sobie z tego sprawę); okres jego wylęgania wynosi od 15 do 160 dni.

HDV - wirus zapalenia wątroby typu D (do zakażenia dochodzi drogą pozajelitową poprzez zakażone igły, strzykawki, narzędzia chirurgiczne i stomatologiczne, przetaczanie zarażonej krwi oraz m.in. poprzez spermę lub śluz szyjkowy); okres jego wylęgania wynosi od 21 do 140 dni.

HEV - wirus zapalenia wątroby typu E, okres jego wylęgania wynosi w jego przypadku od 15 do 65 dni, zarazić się nim możemy poprzez zanieczyszczoną wodę lub żywność.

HGV - wirus zapalenia wątroby typu G - może powodować marskość i raka wątroby (odkryty stosunkowo niedawno, w połowie lat 90.)

Jak się można zarazić WZW?

Zrzut ekranu 2017-07-28 o 11.50.21 1
fot.
fot. PSSE Pajęczno

Do realizowanej przez Fundację "Gwiazda Nadziei" kampanii "Nie daj się zaskoczyć" włączyli się transplantolodzy z warszawskiego Szpitala Dzieciątka Jezus. Lekarze podkreślają, że doskonale zdają sobie sprawę z tego, że konsekwencje nieleczonego zakażenia WZW mogą być bardzo poważne.

Specjaliści potwierdzają, że tylko dzięki wczesnej diagnostyce można uniknąć poważnych konsekwencji, do których może doprowadzić nieleczone zakażenie.

Do końca roku wszyscy chętni mogą zgłaszać się na bezpłatne badania krwi.

Testy polegające na pobraniu z palca dwóch kropli krwi, które po 15 minutach pozwolą nam ustalić obecność niepożądanych patogenów można wykonywać w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie:

  • codziennie w godzinach 8:00-12:00  w pawilonie nr 1 (parter) w Klinice Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych
  • od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-14:00 w Ambulatorium Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM (pawilon nr 11 c, parter, wejście od ul. Nowogrodzkiej).
Zrzut ekranu 2017-07-28 o 12.24.14
fot.

Z okazji Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby wszyscy zainteresowani sprawdzeniem, czy są narażeni na tę chorobę zachęcani są do wykonania Ogólnopolskiego Testu Wątroby na www.szczesliwawatroba.pl 

Odpowiadając na kilka prostych pytań możemy ocenić, czy nasza wątroba jest w dobrej kondycji lub dowiedzieć się, czy znajdujemy się w grupie ryzyka i powinniśmy się niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Zobacz także

Historię swojej 15-letniej walki z HCV opowiada pan Mariusz

- Spróbujcie myśleć pozytywnie - zachęca chorych pan Mariusz, któremu 15 lat temu powiedziano, że zostało mu... pół roku życia. Dziś dzieli się innymi swoim doświadczeniem w radzeniu sobie z WZW.

_____

zdrowie.radiozet.pl/π