Zamknij

Superszybki test na COVID-19 wykrywa infekcję w 3 minuty

16.04.2022
Aktualizacja: 16.04.2022 21:25

FDA zatwierdziła superszybki test wykrywający zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Wynik testu można otrzymać w 3 minuty. Wystarczy, że chory dmuchnie w rurkę urządzenia przypominającego bagaż podręczny.

Superszybki test na COVID-19
fot. InspectIR Systems/Xinhua News/East News

Superszybki test do wykrywania COVID-19, o nazwie InspectIR COVID-19, został zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Produktów Spożywczych i Leków (FDA). Test znacznie przyspiesza badanie i ułatwia diagnozę i może być użyty w awaryjnych sytuacjach, gdy konieczna jest bardzo szybka informacja o ewentualnym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.

Urządzenie do przeprowadzenie tego typu testu jest wielkości bagażu podręcznego. Jego działanie jest bardzo proste: pacjent dmucha do rurki zawierającej substancje chemiczne czułe na koronawirusa, a wynik uzyskuje się w ciągu trzech minut. Tyle wystarczy do zidentyfikowania pięciu lotnych składników organicznych, związanych z infekcją COVID-19.

Nowy test na obecność koronawirusa wypróbowano na grupie 2 409 woluntariuszy mających objawy COVID-19 lub niewykazujących tych objawów. W badaniu wykazano, że test ma czułość 91,2% (procent próbek dodatnich, które test prawidłowo zidentyfikował) i specyficzność 99,3% (procent próbek ujemnych, które test prawidłowo zidentyfikował).

Taki test jest ważnym narzędziem, pomocnym w postawieniu bardzo szybkiej diagnozy. Może być wykonywany w gabinetach lekarskich, szpitalach, karetkach czy mobilnych placówkach medycznych, zwłaszcza gdy potrzebna jest szybka informacja o ewentualnym zakażeniu chorego (nagła hospitalizacja). Ostateczne potwierdzenie lub wykluczenie COVID-19 może dać jednak tylko test PCR.

FDA podkreśliła, że test może być wykonywany przez wykwalifikowanego, przeszkolonego operatora pod nadzorem pracownika służby zdrowia licencjonowanego lub upoważnionego przez prawo stanowe do przepisywania testów.

Producent tych szybkich testów deklaruje, że jedno urządzenie umożliwia przeprowadzenie 160 próbek.

Na razie też nie wiadomo czy i kiedy test zostanie dopuszczony do użycia na terenie Unii Europejskiej. 

Źródło: FGA.GOV/ PAP