Zamknij

Kierowcy są bardziej narażeni na otyłość brzuszną

Monika Piorun
17.06.2016 16:44

Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez auta, to niestety nie mamy dobrych wiadomości. Australijscy naukowcy udowodnili, że osoby, które spędzają w samochodzie ponad godzinę dziennie, są bardziej zagrożone chorobami układu sercowo-naczyniowego, miażdżycą oraz cukrzycą typu 2.

Kierowcy są bardziej narażeni na otyłość brzuszną

- Kierowcy spędzający w swych autach ponad godzinę dziennie ważą średnio o 2,3 kg więcej niż osoby korzystające z samochodu jedynie do krótkich, kilkunastominutowych podróży - przekonują australijscy naukowcy, którzy przeanalizowali wyniki badań ponad 3 tysięcy dorosłych osób korzystających na co dzień z tego typu środków lokomocji.

Badaczom udało się także ustalić, że kierujący pojazdami ponad godzinę na dobę mają też o 1,5 cm szerszy obwód w pasie, co z kolei według naukowców z Oxfordu przyczynia się do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka prostaty.

Kilogramy za kierownicą

fot.
fot. Banksy Street Art

W Polsce każdego dnia do pracy własnym samochodem dojeżdża ponad 64% społeczeństwa. Zaledwie jedna na 3 dorosłe osoby korzysta z komunikacji miejskiej. Niestety sprzyja to otyłości. Jeśli podróżujemy samochodem więcej niż 60 minut na dobę, nasz wskaźnik masy ciała BMI jest o 0,8 wyższy niż osób, które spędzają w samochodzie krótszy czas.

Szkodliwe konsekwencje zbyt długiej jazdy samochodem najczęściej dotyczą jednak mężczyzn. Zdecydowanie częściej korzystają oni z auta niż kobiety, są też bardziej wygodni i nawet do pokonania niewielkiej odległości wolą skorzystać z jazdy niż przejść się piechotą.

Statystyki otyłości na świecie pokrywają się ze skalą, w jakiej korzysta się z transportu samochodowego na świecie. W Japonii, w której większość obywateli porusza się metrem, komunikacją miejską lub szybką koleją shinkansen, zaledwie u 1 osoby na 20 obserwuje się otyłość, w zakochanej w wycieczkach rowerowych Holandii cierpi z tego powodu 1 na 10 osób, a w najbardziej zmotoryzowanych Stanach Zjednoczonych otyła jest już 1 osoba na 3.

Zanim przesiedliśmy się do aut, chodziliśmy więcej pieszo, co jak się okazuje wychodziło nam tylko na zdrowie. Przypomnijcie sobie historię powstania samochodów.

Ile czasu dziennie spędzacie we własnych samochodach?

______

Redakcja Zdrowo Bardzo/π