Obserwuj w Google News

Sinice nad Bałtykiem. Zamknięto aż 10 kąpielisk [LISTA]

2 min. czytania
30.06.2021 10:10
Zareaguj Reakcja

W środę (30 czerwca) od rana na 10 nadmorskich kąpieliskach, w tym 8 w Sopocie, zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego, woda nie nadaje się do kąpieli z powodu zakwitów sinic. Sprawdź, gdzie kąpiel nie będzie możliwa.

WOJCIECH STROZYK/REPORTER
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

O stanie wody w kąpieliskach informuje codziennie na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.

Zakwit sinic odnotowano na wszystkich ośmiu kąpieliskach zlokalizowanych w Sopocie, a także na kąpieliskach Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo.

LISTA zamkniętych kąpielisk w województwie pomorskim:

  1. Gdynia Śródmieście
  2. Gdynia Redłowo
  3. Sopot-Kamienny Potok-Koliba
  4. Sopot-Hotel Sopot-Beach Club
  5. Sopot-Hotel Haffner-Esentra
  6. Sopot-Park Północny I
  7. Sopot-Park Północny II
  8. Sopot-K22
  9. Sopot - Łazienki Południowe I
  10. Sopot-32A-33

Sinice - dlaczego są groźne?

W przypadku obfitego zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Dlaczego? Ponieważ kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Czym są sinice?

Sinice to bakterie zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej.

Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wtedy jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

ZOBACZ:  Jak odróżnić SINICE od GLONÓW? Zapytaliśmy eksperta

Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach), obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

U wybrzeży Zatoki Gdańskiej masowy zakwit sinic może być odnotowywany tylko na części plaż, a jest to związane z kierunkiem i siłą wiatru, który może przesuwać powierzchniowy zakwit nawet w ciągu kilku godzin. W miejscach osłoniętych od wiatru, zatoczkach, gdzie jest mniejsze falowanie i mieszanie wód, sinice mogą utrzymywać się znacznie dłużej niż na otwartej przestrzeni.

Źródło: PAP, GIS