Nowa metoda szybkiego wykrywania sepsy opracowana w Polsce

Monika Piorun
07.07.2015 14:49

Jest nowa metoda szybkiego wykrywania sepsy! Opracowali ją naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a informuje o tym "Rzeczpospolita". Nowatorska metoda wygrała konkurs „Eureka! – odkrywamy polskie wynalazki". 50 tysięcy złotych nagrody zostanie przeznaczone na promocję nowego sposobu diagnostyki. 

Sepsa objawy, wysypka. Metoda wykrywania Sepsy z Polski

Dzięki metodzie opracowanej przez Polaków wystarczy sześć godzin, aby wykryć we krwi grzyby czy bakterie mogące doprowadzić do wystąpienia zespołu ogólnoustrojowej reakcji zapalnej, wywołanej zakażeniem, czyli właśnie sepsy. Znacznie przyspiesza to zastosowanie przez lekarza skutecznej terapii. 

Szybka diagnostyka sepsy dopiero za dwa, trzy lata

Nowa metoda została już opatentowana, ale nie jest jeszcze stosowana w diagnostyce. Konieczne są badania kliniczne, przeprowadzone na dużej grupie pacjentów. To kosztuje, więc naukowcy poszukują przedsiębiorcy gotowego do wyłożenia środków. Wtedy metoda mogłaby trafić do praktyki lekarskiej za dwa, trzy lata.

Objawy sepsy u dzieci i dorosłych

Sepsą zagrożone są szczególnie dzieci, osoby starsze i osoby dorosłe mające osłabioną odporność (na przykład po przebytych wcześniej chorobach i infekcjach); do zachorowania na sepsę często dochodzi w warunkach szpitalnych.

Źródło: www.rp.pl/PAP