Zamknij

Premier i minister zdrowia o epidemii: wariant Delta stoi u bram, szczepmy się

06.07.2021 14:59

Podczas konferencji po posiedzeniu sztabu ds. sytuacji epidemiologicznej premier Morawiecki i minister Niedzielski apelowali, by się szczepić. Choć sytuacja w Polsce na razie jest dobra, nie można tracić czujności. – Szczepmy się – apelowali.

Szczepmy sie - minister zdrowia
fot. PAP/Mateusz Marek

– Musimy się szykować na trudną sytuację. Czas, w którym mamy mało zakażeń, mało zgonów, może minąć. Polacy są jakby uśpieni – powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki. I dodał: - Musimy być czujni.

Premier: może być kilkanaście tysięcy zachorowań dziennie

Premier mówił, że analizy pokazują, że już niebawem możemy mieć nawet kilkanaście tysięcy zachorowań z powodu zakażenia koronawirusem. I że musimy być przygotowani na czwartą falę. Rząd postanowił więc utrzymać szpitale tymczasowe i szpitale powiatowe z oddziałami covidowymi.

Premier mówił też, że szczepionek jest wystarczająco dużo, żeby każdy w każdej chwili mógł być zaszczepiony. Powołując się na dr. Fauciego, przytoczył amerykańskie dane, z których wynika, że 99,2 proc. osób, które umierają z powodu koronawirusa w USA to osoby niezaszczepione. – Osoby, które są niezaszczepione, umierają. Takie dane płyną z USA – powiedział i dodał: – Przezorny zawsze zaszczepiony.

Osoby zaszczepione są znacząco bezpieczniejsze – powiedział premier, zachęcając do szczepień. Podkreślał też, że nadal obowiązują zalecenia: maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, dystans, dezynfekcja.

– Dziś mamy problem z mutacją Delta, ale za rogiem czai się już Lambda – powiedział premier Morawiecki i dodał: – Szykujmy się na trudny scenariusz.

Minister Niedzielski: proszę, żebyście Państwo się szczepili

Minister zdrowia Adam Niedzielski apelował przede wszystkim o szczepienie się. – Tylko wydaje nam się, że sytuacja jest komfortowa. Musimy być przygotowani na różne scenariusze i na te optymistyczne, i te gorsze, które zakładają dynamiczny przyrost zakażeń.

– Być może we wrześniu, październiku możemy mieć do czynienia ze wzrostem zakażeń, kolejną falą, tak prognozują współpracujące z rządem instytuty – ostrzegał minister zdrowia. Uzależnione jest to od tego, jakie będzie wyszczepienie. Możemy mieć nawet 15 tys. zakażeń dziennie. – Wszystko zależy od nas... jeśli zaszczepi się wiele osób, to możemy ten przyrost zahamować – powiedział.

– My pracujemy, waszą częścią pracy jest zgłoszenie się na szczepienie i przyjęcie dwóch dawek – mówił i dodał: – W Polsce 36,68 proc. jest zaszczepionych, a to zdecydowanie za mało. Nasza część pracy to logistyka, sekwencjonowanie wirusa, żeby wiedzieć, jakie zakażenia mamy w Polsce.

Minister powiedział, że 7 proc. wśród zakażeń w Polsce to Delta. Na 166 przypadków Delty, tylko 3 pochodzą od osób zaszczepionych. To dowód, że szczepienia działają. Dane z Polski pokazują, że szczepienie chroni, to najlepsze narzędzie walki z koronawirusem. Chroni przed zgonem i hospitalizacją.

– Proszę, abyście Państwo wykonali swoją część pracy i zaszczepili się – zaapelował minister zdrowia Adam Niedzielski i dodał: – Szczepienia chronią nas przez ciężkim przebiegiem COVID-19 i hospitalizacją, to kolejny powód, dla którego warto się zaszczepić.