,

Rehabilitacja bez skierowania? Pilotażowy program NFZ tuż po wakacjach

Monika Piorun
11.06.2018 15:01

Wizyta u fizjoterapeuty wkrótce nie będzie wymagała uzyskania wcześniejszego skierowania od lekarza? Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że nowe rozwiązanie, które ma pomóc pacjentom i skrócić kolejki do specjalistów, będzie testowane tuż po wakacjach w 20 ośrodkach w Polsce. Jeżeli się sprawdzi, zostanie zastosowane na terenie całego kraju.

Rehabilitacja bez skierowania już po wakacjach
fot. Shutterstock

Koniec ze skierowaniem na rehabilitację?

Przy części schorzeń nie będzie wymagane skierowanie na zabiegi fizjoterapii. Resort zdrowia wspólnie z fizjoterapeutami i NFZ chce przeprowadzić w 20 ośrodkach w kraju pilotażowy program zmian w opiece. Dzięki niemu pacjentom skarżącym się na powszechne problemy (m.in. na ból kręgosłupa z powodu siedzącego trybu pracy) lub przewlekle chorym (np. na stwardnienie rozsiane) byłoby łatwiej uzyskać dostęp do niezbędnej im rehabilitacji. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej zapowiedział, że:

Pilotaż, który ruszy po wakacjach, obejmie 20 ośrodków. Mam nadzieję, że do końca roku będziemy mieć pierwsze dane o jego działaniu, a na wiosnę będziemy mogli wyciągnąć wnioski i uruchomić dostęp (do rehabilitacji) bez skierowań w przypadku najczęstszych schorzeń.

Jeżeli pilotażowy program sprawdzi się i przyniesie pożądane rezultaty, rehabilitacja bez skierowania będzie wprowadzona we wszystkich placówkach na terenie całego kraju, które mają podpisane umowy z NFZ.

Mniej formalności, więcej korzyści dla pacjentów

Jesienią 2015 roku uchwalono ustawę, która uregulowała sprawy związane ze świadczeniem usług fizjoterapeutycznych na terenie naszego kraju. Wcześniej nie było potrzebne w tym celu żadne wykształcenie, a dokumenty poświadczające kwalifikacje były wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ. Obecnie prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty ma ok. 48 tys. osób. Niebawem uprawnienia ma uzyskać kolejnych 4 tys. specjalistów.

Niestety pacjenci nadal mają sporo problemów z dostępem do ekspertów w tym zakresie. Chorzy kierowani są na konkretne typy zabiegów, a nie bezpośrednio na rehabilitację, która pomogłaby im w szybkim powrocie do zdrowia.

– Ruszamy z pilotażem, który wprowadzi nowy typ podejścia do fizjoterapii – zapowiedział szef resortu zdrowia i dodał, że:

Fizjoterapeuta wie, jak pomóc pacjentowi, (to właśnie) on powinien prowadzić i zaproponować pacjentowi odpowiednią formę (leczenia).

Ministerstwa Zdrowia ogłosiło, że celem wprowadzanych zmian jest zwiększenie dostępu do rehabilitacji nie tylko przewlekle chorym, ale także pacjentom skarżącym się nawet na najbardziej powszechne schorzenia.

 

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/Ministerstwo Zdrowia

_____

zdrowie.radiozet.pl/π

logo Tu się dzieje