Zamknij

Chcesz żyć dłużej? Sprawdź, gdzie najlepiej mieszkać!

Monika Piorun
21.12.2016 10:58

- Jesteś z miasta? To widać, słychać i czuć - w słowach piosenki "Elektrycznych gitar" kryje się sporo prawdy. Miejsce zamieszkania ma wpływ na nasze DNA - dowodzą holenderscy naukowcy, zaś warszawski ratusz przedstawia kolejny raport na temat zdrowia mieszkańców poszczególnych dzielnic. Gdzie się żyje najdłużej?

Chcesz żyć dłużej? Sprawdź, gdzie najlepiej mieszkać!

Kuba Sienkiewicz - z wykształcenia neurolog - miał rację śpiewając, że łatwo rozpoznać mieszkańców wielkich miast. Długość życia w poszczególnych dzielnicach może być jednak uzależniona od tego, w której z nich panują lepsze warunki dla naszego organizmu.

Zobacz także

Badacze z Uniwersytetu w Pittsburghu przekonują, że wiek biologiczny rówieśników tej samej płci zamieszkałych w różnych częściach tego samego miasta, może się się różnić nawet... o 12 lat!

Podobne wyniki badań na łamach "Plos ONE" zaprezentowali naukowcy z Holandii, którzy po przeanalizowaniu danych prawie 3 tys. pacjentów w wieku od 18 do 65 lat odkryli, że długość telomerów w DNA ma bezpośredni związek z tym, w jakiej okolicy na co dzień mieszkamy.

Im więcej szkodliwych dla zdrowia czynników znajduje się w naszym otoczeniu, tym częstszym podziałom ulegają znajdujące się na końcówkach chromosomów telomery, przez co szybciej się starzejemy. 

Zobacz także

Czy to dlatego mieszkańcy Pragi-Północ żyją krócej niż warszawiacy z Wilanowa?

Wbrew pozorom nawet jeśli dbamy o zdrowie, nasze otoczenie i miejsce, w którym na co dzień przebywamy, może mieć całkiem spory wpływ na nasze zdrowie, co potwierdzają dane przedstawione ostatnio przez warszawski ratusz.

W Krakowie żyje się krócej?

Raport dotyczący zdrowia mieszkańców Warszawy, który po raz kolejny w stołecznym ratuszu przedstawił prof. dr Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, wskazuje, że w największych miastach w Polsce najdłużej żyje się w Krakowie. Najbardziej poszkodowani pod wym względem są zaś mieszkańcy podregionu katowickiego.

Zrzut ekranu 2016-12-20 o 15.56.32
fot.
Zrzut ekranu 2016-12-20 o 15.56.49
fot.

Nieco inaczej przedstawiają się wyniki badania średniej długości życia w poszczególnych dzielnicach Warszawy.

W Wilanowie czas płynie wolniej...

Zrzut ekranu 2016-12-20 o 15.57.31
fot.
Zrzut ekranu 2016-12-21 o 11.14.28
fot.

Najczęstsze przyczyny zgonów

Od lat nie zmieniają się jednak choroby, które są główną przyczyną śmierci mieszkańców stolicy. 45 proc. zgonów spowodowane są chorobami układu krążenia, które jednak w porównaniu z ogólną sytuacją w pozostałych miastach w Polsce i tak największe zagrożenie stanowią dla mieszkańców Pragi-Północ i Woli. Na drugim miejscu w klasyfikacji przyczyn zgonów stanowią nowotwory złośliwe (27 proc. zgonów), głównie rak tchawicy, oskrzeli i płuc.

Poza problemami zdrowotnymi warszawiacy umierają też przez zdarzenia losowe - np. nieszczęśliwe upadki, a także z powodu samobójstw oraz wypadków komunikacyjnych. Najwyższe zagrożenie przedwczesnym zgonem odnotowywane jest na Pradze-Północ oraz na Woli.

Kobiety poniżej 65. roku życia umierają głównie z powodu chorób nowotworowych a mężczyźni - chorób układu krążenia.

Zrzut ekranu 2016-12-21 o 11.16.25
fot.
Raport dotyczący stanu zdrowia mieszkańców stolicy w latach 2012-2014 (2015) z uwzględnieniem danych za rok 2015, 19 grudnia 2016 roku w warszawskim ratuszu przedstawił prof. dr Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

 

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π