Obserwuj w Google News

Psychoterapia u... wróżki? Psycholodzy protestują i żądają zmian w prawie

Monika Piorun
2 min. czytania
21.09.2018 12:17
Zareaguj Reakcja

Gabinet, szyld i reklama – tyle wystarczy, by udzielać pomocy psychologicznej w Polsce. Brakuje regulacji dotyczących zawodu psychologa, rejestru wykwalifikowanych specjalistów oraz zawodowego samorządu. Przez to jak grzyby po deszczu mnożą się różnej maści szarlatani, którzy naciągają klientów na swoje usługi. Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów po fali skarg od poszkodowanych organizuje oficjalny protest i żąda, by wreszcie ustalono, kto ma prawo do wykonywania ich wyuczonego zawodu.

Wróżka, psycholog, psychoterapia, psychoterapeuta, magia, zaklęcia, dusza, depresja, szamanizm
fot. Shutterstock

Kto ma prawo do tego, by być psychologiem?

Choć psychologia od lat jest jednym z najbardziej obleganych kierunków studiów, to jednak żadne stopnie naukowe nie są potrzebne, żeby udzielać porad psychologicznych Polakom. Wystarczy znaleźć odpowiedni lokal i w zasadzie nie ma żadnych przeszkód, by zacząć pracę z pacjentami.

Do Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów, do którego należy około 500 ekspertów, zgłaszają się nie tylko osoby poszkodowane przez samozwańczych specjalistów, ale także sami psychologowie, którzy donoszą o wielu przypadkach nadużyć i działań na szkodę ludzi z problemami psychicznymi. Brak odpowiedniej wiedzy o tym, w jaki sposób postępować z różnymi zaburzeniami, może doprowadzić do pogłębienia problemu i zwykle przynosi odwrotny od oczekiwanego skutek. Niestety nawet policja nie ma żadnych podstaw prawnych do tego, by reagować na skargi poszkodowanych. Pozostają tylko sprawy sądowe, które mogą trwać latami. Wszystko przez brak odpowiednich przepisów.

Przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów w liście otwartym do minister Elżbiety Rafalskiej ostrzegają, że:

Od siedemnastu lat psychologowie w Polsce bezskutecznie starają się o stworzenie i przyjęcie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uregulowań prawnych zawodu zaufania publicznego, jakim jest zawód psychologa.Będąc organizacją reprezentującą ten zawód z dużym niepokojem i smutkiem przyglądamy się szkodom, jakie ponoszą polscy obywatele z powodu braku ustawy o zawodzie psychologa.

Psycholodzy wyjdą na ulice. Żądają uregulowania prawa do wykonywania zawodu

22 września psychologowie wyjdą na ulice, by zwrócić uwagę polskiego społeczeństwa na niepokojący problem braku czynnej ustawy o zawodzie psychologa.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wstrzymało prace nad nowelizacją przepisów powołując się na konieczność dostosowania prawa do unijnych dyrektyw dotyczących uznawania kwalifikacji zawodowych. Związkowcy twierdzą natomiast, że jest to zbędne – wystarczy wznowić prace nad ustawą i wprowadzić w życie jasne zasady, które ustalą kto ma prawo do tego, by uprawiać zawód psychologa i świadczyć pomoc psychologiczną w Polsce.

 

Przemarsz protestujących psychologów rozpocznie się w sobotę przy Rondzie de Gaulle'a o godz. 10.30. Manifest przejdzie Alejami Jerozolimskimi, ulicą Bracką i Nowogrodzką pod gmach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Tam zostanie przekazany list otwarty do minister Rafalskiej wraz z wezwaniem do podjęcia rozmów i działań zmierzających do prawnego uregulowania zawodu psychologa w naszym kraju.

Zrzut ekranu 2018-09-21 o 11.08.43
fot.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

______

zdrowie.radiozet.pl/π