Zamknij

Pomoc dla zwierząt z Ukrainy. Co musisz wiedzieć, zanim przyjmiesz psa lub kota?

03.03.2022 13:46

Ofiarami wojny w Ukrainie są nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Granicę przekraczają psy, koty, gryzonie. Z tego względu wiele osób decyduje się zapewnić zwierzakom tymczasową opiekę. To poważna decyzja, a zanim ją podejmiemy, warto poznać aktualne zasady  dotyczące tego typu adopcji. Co warto wiedzieć?

Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News
fot. Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News
  1. Przewożenie zwierząt z Ukrainy: aktualne zasady
  2. Co musisz wiedzieć, zanim przygarniesz psa lub kota? Opinia behawiorystki zwierząt
  3. Kwarantanna 
  4. Możliwe choroby
  5. Leczenie wymagające czasu i dodatkowych środków
  6. Problemy behawioralne

Z Ukrainy uciekają również zwierzęta. W związku z wyjątkową sytuacją Główny Inspektor Sanitarny wprowadził tymczasowe odstępstwa od standardowych zasad przewożenia zwierząt przez granicę. Przepisy określają, że psy, koty i gryzonie przekraczające granicę Unii Europejskiej  powinny być zaczipowane i zaszczepione przeciw wściekliźnie. Powinny też posiadać aktualny wynik badania serologicznego w kierunku wścieklizny, paszport wydany w jednym z krajów unijnych lub świadectwo zdrowia zgodne ze standardami europejskimi.

Przewożenie zwierząt z Ukrainy: aktualne zasady

Konflikt zbrojny spowodował, że przestrzeganie wszystkich wymienionych zasad przez osoby przekraczające granicę jest praktycznie niemożliwe. Uchodźcy uciekają z domu często bez żadnego bagażu, w chwili zagrożenia życia trudno myśleć o szukaniu dokumentów zwierzaka. W związku z tragiczną sytuacją na granicy polsko-ukraińskiej obowiązuje jedynie minimalny wymóg: zwierzę musi być zaszczepione. Jeśli właściciel nie posiada dokumentu potwierdzającego szczepienie, podpisuje odpowiednie oświadczenie, którego treść jest później sprawdzana przez weterynarzy. W przypadku uchodźców, którzy są w stanie wskazać miejsce swojego pobytu, oświadczenie jest automatycznie przesyłane do lokalnego weterynarza, na którym spoczywa obowiązek objęcia zwierzaka kwarantanną. Jeżeli opiekun zwierzęcia nie wie jeszcze, gdzie uda się po przekroczeniu granicy, jest ono szczepione na miejscu. Koszt takiego szczepienia pokrywa budżet państwa. 

Co musisz wiedzieć, zanim przygarniesz psa lub kota? Opinia behawiorystki zwierząt

Wiele osób, chcąc pomóc, rozważa opiekę nad czworonogami, które przyjeżdżają do Polski wraz z uchodźcami. Zdarza się, że przyjęcie do domu rodziny z Ukrainy oznacza również opiekę nad ich psem lub kotem. Zanim jednak zdecydujemy się na taką pomoc, warto wiedzieć o kilku ważnych aspektach związanych z przyjęciem do domu czworonoga. Olimpia Kuźniewska, behawiorystka zwierząt prowadząca profil pyes_behawiorysta na Instagramie, opublikowała ważny post związany z opieką nad zwierzętami przyjeżdżającymi do Polski. Według behawiorystki, wzięcie pod opiekę zwierzęcia może wiąże się z wieloma nieprzewidywalnymi obowiązkami, takimi jak:

Kwarantanna 

Zwierzę przyjęte przez nas do domu przez 14 dni nie będzie mogło kontaktować się z innymi zwierzętami. Dlatego jeżeli mamy psa lub kota, konieczne jest wydzielenie oddzielnego pomieszczenia. Po każdym kontakcie ze zwierzęciem należy dokładnie myć ręce przed dotknięciem swojego pupila. Na małej przestrzeni przeprowadzenie kwarantanny może być bardzo trudne.

Możliwe choroby

Nie wiemy, w jakim stanie zdrowotnym są zwierzaki przekraczające granicę. Kwarantanna ma służyć obserwacji i wykonaniu niezbędnych badań. Wiele zwierząt ma biegunkę, mogą być też nosicielami bakterii i wirusów. Mogą mieć też choroby skórne i grzybicę, która jest niebezpieczna dla człowieka.

Leczenie wymagające czasu i dodatkowych środków

Biorąc zwierzaka pod opiekę, musimy liczyć się z ewentualnymi kosztami leczenia. Badania, przyjmowanie leków i związane z tym codzienne wizyty u weterynarza wymagają też wygospodarowania czasu w ciągu dnia. Warto zastanowić się, czy mamy do tego warunki.

Problemy behawioralne

Warto pamiętać, że zwierzęta przyjeżdżające z Ukrainy mogą przeżywać traumę, a ich wychowanie będzie wymagało czasu i cierpliwości. Zwierzę może być nieposłuszne, mogą u niego wystąpić problemy z załatwianiem się czy jedzeniem.
Stworzenie domu tymczasowego to ogromna odpowiedzialność. Zdarza się, że „tymczasowość” przeciąga się do kilku miesięcy lub lat i musimy być gotowi również na taką sytuację. Decyzja o przygarnięciu do domu psa lub kota z Ukrainy powinna być dokładnie przemyślana.

Źródło: instagram.com/pyes_behawiorysta/, gov.pl