Obserwuj w Google News

Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]

2 min. czytania
24.02.2020 13:23
Zareaguj Reakcja

Wróciłeś z zagranicy i masz objawy zakażenia koronawirusem? Nie wiesz, gdzie się zgłosić? Czy możesz wezwać karetkę? Sprawdź, jak wygląda postępowanie epidemiologiczne. Powracający z podróży, dostaną smsy od rządu z instrukcją, jak postępować w przypadku pojawienia się objawów zakażenia.

Podejrzenie koronawirusa: co zrobić?
fot. Shutterstock

Wróciłeś z zagranicy i martwisz się, że możesz mieć koronawirusa? Dowiedz się, co zrobić, czym są kryteria kliniczne i kryteria epidemiologiczne oraz kto podlega postępowaniu epidemiologicznemu.

Koronawirus - zalecenia GIS dla osób, które wróciły z zagranicy

"Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne ORAZ kryteria epidemiologiczne" - czytamy w komunikacie GIS, opublikowanym 21 lutego 2020 roku.

Kryteria kliniczne: każda osoba, u której wystąpił

z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:

  • gorączka
  • kaszel
  • duszność

Kryteria epidemiologiczne: każda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała

z następujących kryteriów:

  • podróżowała/przebywała w regionie, w którym podejrzewa się utrzymującą się transmisję SARS-CoV-2
  • miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym)
  • pracowała lub przebywała jako odwiedzający w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych SARS-CoV-2

- Dla wszystkich wracających z zagranicy przygotowano komunikaty smsowe, jak należy się zachować - poinformował premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zorganizowanej 24 lutego 2020 r.

- Osoby wracające z Włoch lub Chin są objęte monitorowaniem sanitarnym - uspokajał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z najbliższą Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, przekazując wszystkie niezbędne dane (kiedy i z jakiego rejonu osoba powróciła, jakie występują u niej objawy i od kiedy).

Zalecenia GIS aktualizowane są TUTAJ>>

Koronawirus - postępowanie epidemiologiczne

W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lekarz zaleci hospitalizację, izolację lub kwarantannę oraz badania.

Każda osoba manifestująca objawy zakażenia koronawirusem powinna być hospitalizowana w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.

GIS
fot.

Osoby nie spełniające kryteriów klinicznych ORAZ kryteriów epidemiologicznych powinny być leczone w warunkach ambulatoryjnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Źródło: gis.gov.pl