Obserwuj w Google News

Ogolili głowy, by pomóc dzieciom chorym na nowotwory

Monika Piorun
2 min. czytania
12.03.2018 13:51
Zareaguj Reakcja

Piłkarze Pogoni Szczecin, żołnierze NATO, prezydent Szczecina oraz Jurek Owsiak w geście solidarności z dziećmi cierpiącymi na raka ogolili głowy na łyso i pomalowali na niej... wzory planet! Nietypowa akcja nawiązuje do misji NASA „New Horizons” na Plutona, której towarzyszyła akcja charytatywna dla maluchów tracących włosy po chemioterapii.

Ogolili głowy, by pomóc dzieciom chorym na nowotwory
fot. Planet Head Day 2018

Akcja charytatywno-naukowa Planet Head Day powstała w ramach New Horizons — misji badawczej NASA wysłanej w kierunku Plutona. Organizowana jest od 2007 r. na amerykańskim Uniwersytecie Maine w Presque Isle. Po raz pierwszy włączył się w nią Szczecin. Jak tłumaczy dr Jacek Rudewicz z Uniwersytetu Szczecińskiego:

To pierwsza akcja Planet Head Day na taką skalę w Polsce. Wcześniej, z inicjatywy stypendysty Fundacji Fulbrighta — profesora Kevina McCartneya, przeprowadziliśmy ją w kilka osób na Wydziale Nauk o Ziemi. Idea spodobała się i postanowiliśmy ją rozszerzyć.Choć pomysł jest kontrowersyjny i budzi emocje, to jednak zwykle, gdy ktoś dowiaduje się o przyświecającym nam celu, reakcja jest pozytywna.

Podczas finału akcji zbierano pieniądze na remont pomieszczeń Poradni Onkologii i Hematologii „Św. Mikołaj” Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz środki na zakup aseptycznych farb niezbędnych do utrzymania higieny na oddziale, na którym leczone są dzieci z chorobami nowotworowymi.

Zobacz także

Wypadanie włosów? Problem z głowy...

Osoby, które nie chciały poświęcić włosów, ale pragnęły przyłączyć się do wydarzenia, mogły założyć czepki „imitujące łysinę” pomalowane we wzory planet lub stworzyć specjalne modele głów. Na szczęście chętnych do golenia na łyso nie zabrakło.

Do udziału akcji zgłosił się nawet sam prezydent Szczecina, Piotr Krzystek, a także profesorowie uniwersyteccy, przedsiębiorcy czy sami mieszkańcy miasta. Solidarność z małymi pacjentami okazali też piłkarze Pogoni Szczecin, żołnierze oraz Jurek Owsiak, który publicznie ogolił głowę i pozwolił namalować na niej kosmiczne wzory.

Oprócz golenia głów podczas Planet Head Day odbyły się również wykłady na temat astronomii, warsztaty geologiczne oraz projekcje filmów popularnonaukowych. 

Na łyso” dla maluchów po chemioterapii ogolili się także sportowcy z Pogoni Szczecin:

O dzieciach chorych na nowotwory ze Szczecina nie zapomnieli m.in. żołnierze NATO:

Zobacz także

źródło: Planet Head Day 2018/PAP

_____

zdrowie.radiozet.pl/π