Zamknij

"To może być najzimniejsza noc... XXI wieku". Jak radzić sobie z chłodem?

Monika Piorun
28.02.2018 17:57

Arnold Jakubczyk — "łowca mrozu" i pasjonat meteorologii twierdzi, że w nocy pomiędzy 28 lutego a 1 marca może czekać nas rekordowy spadek temperatury powietrza. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało, że minionej doby z powodu wychłodzenia w Polsce zmarło aż 5 osób. Jak radzić sobie z ekstremalnym chłodem?

Jak przetrwać mrozy? Sposoby
fot. Fotolia

10 zgonów z powodu mrozu w Europie, 5 ofiar zimna w Polsce

Od środy w Polsce (we wszystkich województwach poza opolskim) obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia mrozem. Cała Europa, od Morza Bałtyckiego po Morze Śródziemne znajduje się pod wpływem mroźnego powietrza z Syberii. 

Jak informuje agencja AFP w ciągu zaledwie 4 ostatnich dni z powodu mrozów zginęło już 10 osób: 4 na Litwie, 3 we Francji, 2 w Rumunii i 1 we Włoszech, gdzie w nocy z niedzieli na poniedziałek było ponad - 40 st. Celsjusza i zamknięto szkoły (podobnie jak w Bośni i Hercegowinie, Bułgarii i Albanii).

Z kolei w Polsce, jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, z powodu mrozów doszło aż do 5 zgonów w ciągu zeszłej doby. Na Mazowszu zmarło 3 mężczyzn a w woj. lubelskim 2. Niestety w nocy ze środy na czwartek może być jeszcze gorzej. 

Czy czeka nas ekstremalnie zimna noc?

Arnold Jakubczyk, który od lat pasjonuje się meteorologią i sam określa się mianem "łowcy mrozu", zdradził Wirtualnej Polsce, że według prowadzonych przez niego obserwacji noc pomiędzy ostatnim dniem lutego a 1 marca może okazać się najzimniejszą... w całym XXI wieku!

Mężczyzna uważa, że polskim biegunem zimna jest Kotlina Orawsko-Nowotarska, gdzie temperatura powietrza może być niższa nawet o 5 do 10 stopni niższa od prognozowanych - 25 st. Celsjusza. Można zatem zakładać, że słupek rtęci spadnie tam ponad 31 stopni poniżej zera (najniższej zanotowanej dotąd temperatury w XXI wieku w naszym kraju). Czy te prognozy się sprawdzą, przekonamy się dzisiejszej nocy. 

Zobacz także

Mróz dokucza nie tylko ludziom. Zadbajmy o zwierzęta!

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o wzmożoną czujność i zwrócenie uwagi na dzieci oraz osoby starsze czy bezdomnych. Przez całą dobę czynne są telefony alarmowe 112 i 997, na które można dzwonić, jeśli uważamy, że służby ratunkowe powinny komuś pomóc. Taka informacja może komuś uratować życie.

Nie powinniśmy także zapominać o naszych zwierzętach, dla których przebywanie na mrozie nie jest wskazane. W przypadku kotów czy psów warto zwrócić uwagę na to, by miały ewentualnie dodatkowe okrycie, zapas wody i pożywienia. Nie pozostawiajmy ich na noc na zewnątrz lub w pomieszczeniach, gdzie temperatura może być dla nich niekomfortowa.

Zrzut ekranu 2018-02-28 o 17.52.34
fot.
fot. Fotolia

Jak ludzkie ciało reaguje na mróz?

Zimno powoduje, że wszystkie funkcje życiowe ulegają spowolnieniu. Nasze serce zaczyna bić wolniej. Ustaje metabolizm a ciało, by zmusić się do wyzwolenia większej ilości energii (dzięki której może być nam cieplej) zaczyna odczuwać dreszcze a mięśnie podczas naturalnej reakcji fizjologicznej na chłód zaczynają drżeć.

Zobacz także

W największym niebezpieczeństwie będziemy, jeśli wpadniemy do wody (np. kiedy załamie się pod nami lód), ponieważ nasz organizm wychłodzi się wtedy aż 20 razy szybciej niż na powietrzu. Uczucie chłodu wzmaga też wiatr.

  • Jeśli siła wiatru przekracza 3 stopnie w skali Beauforta, to temperatura naszego ciała obniża się o 5°C do 10°C.
  • Jeśli siła wiatru przekracza 7 stopni w skali Beauforta, to temperatura naszego ciała może się obniżyć nawet o 20°C.

Zobacz także

Zrzut ekranu 2018-02-28 o 16.01.04 1
fot.
fot. PAP

Zobacz także

Najważniejsze są suche buty — radzi Marek Kamiński

Na odmrożenia najbardziej narażone są nasze kończyny (ręce i stopy). Podczas mrozów powinniśmy się ubierać na cebulkę i szczególnie dbać o to, by nasze buty nie uległy przemoczeniu.

Odmrożenia: jak rozpoznać i jak leczyć odmrożenia skóry

Znany podróżnik Marek Kamiński w rozmowie z Radiem ZET wyjawił, że wybierając się w miejsca o ekstremalnie niskich temperaturach, zawsze zakłada na stopy kilka warstw skarpet, które pokrywa... plastikową folią. Zależy mu bowiem na tym, by do obuwia nie przedostała się wilgoć ze zlodowaciałego podłoża, po którym się porusza.

Zrzut ekranu 2018-02-28 o 16.01.17
fot.
fot. PAP

Pamiętajmy, że do hipotermii dochodzi szybciej, jeśli spożyjemy alkohol. Wysokoprocentowe trunki rozgrzewają nas od wewnątrz tylko pozornie. Na wychłodzenie dużo bardziej narażone są także seniorzy oraz osoby cierpiące na demencję. Ludzie, którzy mają problem z chorobami neurodegeneracyjnymi, często nie są w stanie odczuwać prawidłowo ciepła lub zimna. Jeśli stracą orientację w przestrzeni, bardzo szybko mogą po prostu zamarznąć, zwłaszcza, podczas tak ekstremalnych temperatur, z jakimi ostatnio musimy się zmagać...

Zobacz także

źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa/wp.pl/PAP

________

zdrowie.radiozet.pl/π