Obserwuj w Google News

Pierwszy kraj w Europie wprowadzi urlopy menstruacyjne

2 min. czytania
13.05.2022 10:52
Zareaguj Reakcja

Hiszpania wprowadzi urlopy menstruacyjne dla kobiet, które cierpią z powodu silnych bóli miesiączkowych. Zgodnie z założeniami, miesiączkujące kobiety będą mogły wykorzystać do trzech dni w miesiącu na odpoczynek w domu. To pierwszy kraj w Europie, który zdecydował się na ten krok. Taka forma urlopu obowiązuje już w niektórych krajach azjatyckich.

Urlop menstruacyjny
fot. Shutterstock

Hiszpania, jako pierwszy kraj w Europie, zamierza prowadzić urlopy menstruacyjne. Jeśli rząd zatwierdzi plan reform (ma to nastąpić w przyszłym tygodniu), to niedługo Hiszpanki będą mogły ubiegać się o urlop w pracy z powodu silnego bólu miesiączkowego. 

– Jeśli ktoś ma chorobę z takimi objawami, przyznaje się mu czasową niedyspozycyjność, to z menstruacją powinno być to samo, czyli że kobieta z bardzo bolesnym okresem może pozostać w domu – powiedziała w rozmowie z gazetą El Periodico Angela Rodriguez, sekretarz stanu ds. równości.

Urlop ma być wsparciem dla kobiet, które mają bolesny okres i objawy towarzyszące menstruacji, takie jak biegunki, silne bóle głowy, gorączki, skurcze. Miesiączkującym kobietom będzie przysługiwać do trzech dni w miesiącu dodatkowego urlopu menstruacyjnego. 

- Około jedna trzecia kobiet mających menstruację cierpi na zespół dolegliwości zwany bolesnym miesiączkowaniem. Dane pokazują także, że odsetek ten wzrasta, jeśli wziąć pod uwagę także ból przedmiesiączkowy. Objawy obejmują ostry ból brzucha, bóle głowy, biegunkę i gorączkę – informuje Hiszpańskie Towarzystwo Ginekologiczne i Położnicze.

Urlopy menstruacyjne obowiązują w Japonii, Korei Południowej, Indonezji i Zambii.

W Hiszpanii planowane jest również wdrożenie innych środków mających na celu poprawę zdrowia menstruacyjnego. Obejmują one wymóg zapewnienia przez szkoły produktów sanitarnych dla miesiączkujących dziewcząt. Ponadto podpaski i tampony będą zwolnione z podatku VAT.

W ramach tego samego pakietu reform hiszpański rząd planuje zwiększyć dostępność do aborcji. W projekcie zniesiony został wymóg zgody rodziców na aborcję w przypadku osób niepełnoletnich. Ponadto, gwarantowany ma być dostęp do aborcji w szpitalach publicznych. Obecnie w Hiszpanii funkcjonuje polityka opt-out, która pozwala lekarzom odmówić wykonania aborcji ze względów etycznych.

Źródło: mirror.co.uk