Obserwuj w Google News

Premier Morawiecki: wiemy, gdzie zostanie zaszczepiona pierwsza osoba na COVID-19

2 min. czytania
Aktualizacja 22.12.2020
22.12.2020 15:58
Zareaguj Reakcja

– Pierwsza osoba zostanie zaszczepiona w szpitalu MSWiA w Warszawie. Już za kilka dni, tuż po świętach – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Premier Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/ EAST NEWS

– 26 grudnia 2020 r. do Polski trafi 10 tys. sztuk szczepionek, 27 grudnia 2020 r. trafią one do 73 szpitali w całej Polsce. Do końca grudnia przybędzie jeszcze około 300 tys. kolejnych dawek. Łącznie do końca stycznia będziemy mieć 1,5 mln szczepionek, co pozwoli nam zaszczepić 750 tys. osób – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. I dodał, że w każdej gminie będzie mobilny punkt szczepień, który będzie mógł dojechać do osób, które będą chciały się zaszczepić, ale nie będą mogły tego zrobić osobiście.

– Za chwilę dołączą kolejni producenci, kolejne szczepionki – wtedy będziemy mogli szczepić szybciej i więcej – powiedział minister Dworczyk. Ocenił, że wyszczepialność wśród pracowników medycznych, którzy będą szczepieni w pierwszej kolejności, będzie duża.

– My byśmy chcieli, żeby tych szczepionek było więcej, żeby ten proces już trwał, ale on się rozpoczyna – powiedział Dworczyk. Dodał, że "za chwilę dołączą kolejni producenci, kolejne szczepionki". "Wtedy będziemy mogli szczepić szybciej i więcej". Minister Dworczyk zwrócił uwagę, że szczepionki "są przekazywane do wszystkich krajów Unii Europejskiej równocześnie" i są "proporcjonalnie podzielone między kraje Unii".

– Jest dobra wiadomość, Europejska Agencja ds. Leków (EMA) prawdopodobnie zatwierdzi w przyszłym tygodniu szczepionkę firmy Moderna, która też mamy zamówioną – poinformował premier Mateusz Morawiecki. I zaapelował o ostrożność podczas świąt.

– Święta będą za rok, za 10 lat i później. Od naszej odpowiedzialności zależy życie naszych bliskich. Niech te święta będą bezpiecznymi. Spędźmy je w domu, w niewielkim rodzinnym gronie – powiedział premier Morawiecki.

Do pierwszego szczepienia zgłosiło się bardzo wiele osób. Jak powiedział dyrektor szpitala MSWiA prof. Waldemar Wierzba, pierwsza osoba zostanie wylosowana.

Szef KPRM przypomniał, że w pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną pracownicy wykonujący zawody medyczne. Powiedział, że jest pewny, że "zwłaszcza w tej grupie wyszczepialność będzie duża" i "będziemy mogli jak najszybciej przejść do szczepienia seniorów i wszystkich pozostałych osób w kolejnych grupach zakwalifikowanych". Do tej pory do zaszczepienia zgłosiło się około 300 tys. z około miliona osób wykonujących zawody medyczne.