Zamknij

Pierwsza na świecie szczepionka przeciwko malarii trafi do Afryki

Monika Piorun
24.04.2017 12:17

Trzy afrykańskie kraje - Ghana, Kenia i Malawi - będą mogły jako pierwsze na świecie skorzystać ze szczepionki przeciwko malarii, która doprowadza do 429 tys. zgonów rocznie. Przenoszące ją komary, które każdego roku powodują ponad 212 mln nowych zachorowań wśród ludzi, uważane są z tego powodu za jedne z najbardziej śmiercionośnych stworzeń na Ziemi.

Oredia/East News

Początek programu szczepień przeciwko malarii w Afryce planowany jest w 2018 roku. Według Światowej Organizacji Zdrowia nowy preparat może zapobiec śmierci setek tysięcy osób rocznie.

Środek ograniczający ryzyko zachorowania na tę niebezpieczną chorobę musi być podawany w czterech dawkach - po miesiącu, trzech miesiącach i półtora roku od momentu pierwszego szczepienia.

Dzięki temu nasz system immunologiczny będzie w stanie nabrać cech niezbędnych do tego, by radzić sobie z drobnoustrojami prowadzącymi do malarii. Badania kliniczne potwierdziły, że szczepionka osiąga największą skuteczność wśród dzieci od 5 do 17 roku życia.

Udowodniono, że po przyjęciu wszystkich dawek nowego preparatu można zapobiec rozwojowi tej śmiertelnie niebezpiecznej choroby aż u 40 proc. małych pacjentów.

Bez ostatniej, czwartej dawki, statystyki te nie są jednak już tak optymistyczne, choć nadal znacząco (aż o jedną trzecią) ograniczają liczbę dzieci wymagających leczenia szpitalnego i transfuzji krwi, stosowanej w ciężkich przypadkach, by pozbyć się komórek krwi zarażonych pasożytami wywołującymi malarię.

Panaceum na malarię?

Zobacz także

Choć preparat funkcjonujący pod nazwą "RTS,S" przeszedł kosztowne badania kliniczne, to jednak nie był do tej pory testowany na szeroką skalę w warunkach, gdzie dostęp do opieki medycznej jest ograniczony.

Pilotażowy program szczepień przeciwko malarii planowany na 2018 rok, ma pomóc ocenić efektywność stosowania tego typu preparatów w miejscach, gdzie ludność jest w największym stopniu narażona na zgon z powodu chorób przenoszonych przez komary.

Dr Matshidiso Moeti - dyrektor regionalny WHO ds. Afryki - ocenia, że: 

Informacje zebrane w programie pilotażowym pomogą nam podejmować decyzje dotyczące szerszego stosowania szczepionki, która mogłaby uratować życie dziesiątek tysięcy ludzi w Afryce.

Mimo ogromnego postępu w medycynie, nadal każdego roku na całym świecie odnotowuje się statystycznie ponad 212 mln nowych przypadków zachorowań na malarię, w wyniku których dochodzi do 429 tys. zgonów. W największym stopniu dotyczy to Afryki, gdzie większość przypadków śmiertelnych z powodu ukąszeń komarów przenoszących niebezpieczne zarazki dotyczy dzieci.

Trzy afrykańskie kraje - Ghana, Kenia i Malawi zostały wyselekcjonowane do pilotażowego programu szczepień przeciwko malarii jako pierwsze państwa na świecie nie tylko ze względu na to, że przodują pod względem zachorowań na tę chorobę, ale także z powodu prowadzonych tam od lat akcji medycznych gwarantujących pacjentom cierpiącym na malarię miejsca na łóżkach szpitalnych.

Program profilaktycznych szczepień przeciwko malarii w Afryce będzie sponsorowany m.in. przez: Globalny Fundusz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią, Unitaid, Światową Organizację Zdrowia WHO, Światowe Przymierze na Rzecz Szczepionek i Szczepień Ochronnych Gavi Alliance oraz brytyjski koncern farmaceutyczny GSK.

Nawet w Polsce co pół roku ktoś umiera na malarię

Malaria uważana jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, na które są narażeni turyści i podróżnicy odwiedzający kraje, gdzie ryzyko zarażenia jest bardzo wysokie.

Specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie przekonują, że co roku statystycznie około 30 tys. osób z z tzw. "rejonów niemalarycznych" zostaje zarażonych malarią i przywozi ją do swoich krajów z podróży zagranicznych. Połowę z nich stanowią Europejczycy.

Nawet w takim kraju jak Polska średnio co 6 miesięcy dochodzi do zgonu z powodu malarii, głównie wśród młodych i wykształconych ludzi wyjeżdżających na "wakacje życia" w tereny, gdzie są narażeni na ukąszenie komarów przenoszących groźne pasożyty.

Czy wiecie, że słowo malaria w dosłownym tłumaczeniu oznacza... złe powietrze? Poznajcie krótką historię tej choroby!

Zobacz także

____

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/BBC/π