Obserwuj w Google News

Europejski paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat COVID (UCC) już w Polsce. Kto go dostanie?

3 min. czytania
20.05.2021 09:35
Zareaguj Reakcja

Komisja Europejska zapowiada, że w czerwcu, czyli przed wakacjami, będzie już w pełni działał europejski paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat COVID (UCC). Ma obowiązywać w całej Unii od 1 lipca. W Polsce system został uruchomiony już 1 czerwca. Projekt paszportu szczepionkowego, który jego posiadaczom ma ułatwić bezpieczne i swobodne poruszanie się po Unii Europejskiej w czasie pandemii COVID-19, powstał w marcu. Znamy jego założenia.

Cyfrowy Zielony Certfikat (paszport szczepionkowy)
fot. Shutterstock

Zielony paszport cyfrowy, nazywany też paszportem covidowym albo paszportem / certyfikatem szczepionkowym (lub szczepień) zyskał ostatnio nazwę Unijnego Certyfikatu COVID (UCC). Zgodnie z projektem, będzie dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej. Będzie zawierał kod QR, gwarantujący bezpieczeństwo i autentyczność dokumentu, a także podpis cyfrowy. Zgodnie z założeniami stanie się on dowodem, że dana osoba:

Prace nad paszportem covidowym mają się zakończyć pod koniec maja i ma on zacząć działać w Unii przed wakacjami. - Porozumienie polityczne (dotyczące paszportów szczepień) pozwoli na uruchomienie systemu, tak by ludzie mogli dysponować niepodrabialnym dowodem zaszczepienia lub negatywnego wyniku testu (...) lub obecności przeciwciał - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała: - Prace techniczne i prawne trwają, więc system powinien w pełni działać już w czerwcu.

Od połowy maja trwa już testowanie systemu paszportów covidowych w niektórych krajach unijnych - także Polska przystąpiła do testów. Wiceminister zdrowia Anna Goławska powiedziała PAP, że do 25 czerwca będziemy już z pewnością podłączeni do unijnego systemu zielonych cyfrowych certyfikatów, które ułatwią przemieszczanie się w UE. – Staramy się, by podłączyć się do tego systemu unijnego jak najszybciej. Ostateczną datą jest 25 czerwca, ale my będziemy gotowi raczej z początkiem miesiąca – powiedziała wiceminister.

Paszporty covidowe będą miały różną datę ważności, wyjaśniała też w rozmowie z Radiem ZET wiceminister Goławska. Kod QR, uzyskany na podstawie zaszczepienia, będzie ważny przez rok. Ale kod dla osób, które zrobią test na obecność koronawirusa i otrzymają negatywny wynik, będzie krótkotrwały, bo ważny tylko przez dobę. Wiąże się to z tym, że osoby, które przed wylotem otrzymały certyfikat covidowy na podstawie negatywnego wyniku testu, będą musiały wykonać kolejny test na obecność koronawirusa przed powrotem do Polski.

Natomiast pełnomocnik premiera ds. GovTech Justyna Orłowska poinformowała, że certyfikat covidowy będzie dostępny w aplikacji mObywatel, dzięki której jej użytkownicy mają też dostęp m.in. do dowodu osobistego czy prawa jazdy.

Zobacz też najnowsze informacje o Unijnym Certyfikacie COVID (UCC).

Paszport covidowy – jak to będzie działać?

KE ma stworzyć specjalny portal, który zapewni weryfikację wszystkich certyfikatów w całej Unii Europejskiej i będzie wspierać państwa członkowskie w ich technicznym wdrażaniu. Za pomocą portalu władze będą mogły sprawdzać zaświadczenia na terenie Wspólnoty. KE podkreśla, że dane osobowe umieszczone w paszporcie szczepionkowym będą bezpieczne, a sam dokument będzie zawierał ograniczony zestaw informacji: imię i nazwisko, datę urodzenia, datę wydania, informacje na temat szczepionki / wyniku testu / powrotu do zdrowia oraz identyfikator zaświadczenia. Podkreśliła też, że certyfikaty będą uwzględniać szczepienia preparatami zatwierdzonymi przez EMA (choć dopuszcza się decyzję poszczególnych państw o uwzględnieniu też innych szczepionek).

O sposobie, w jaki będzie wykorzystywany paszport szczepionkowy, będą decydować same państwa członkowskie.

Kto będzie mógł otrzymać paszport szczepionkowy?

Zielony paszport cyfrowy ma być ważny we wszystkich państwach członkowskich UE i będzie otwarty dla Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Ma być wydawany obywatelom UE i członkom ich rodzin. Powinni go również otrzymać obywatele krajów spoza UE, którzy mieszkają w UE, oraz odwiedzający z prawem podróży do innych państw członkowskich.

Komisja podkreśla w projekcie, że posiadanie certyfikatu nie może być warunkiem swobodnego poruszania się po Unii, a wprowadzenie go nie może spowodować, że obywatele Unii będą mieli jakiekolwiek ograniczenia w przemieszczaniu się. Być może właśnie dlatego polski minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał już w marcu, że „paszport” to niefortunne określenie dla tego dokumentu, bo zakłada ograniczenia np. w przekraczaniu granic.

Przygotowany przez Komisję Europejską projekt paszportów covidowych został przyjęty przez Radę Europejską i Europarlament.

Komisja podkreśla, że system tzw. paszportów szczepionkowych to środek tymczasowy i zostanie zawieszony, gdy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosi koniec międzynarodowego stanu zagrożenia zdrowia w związku z COVID-19.

Źródło: PAP