Zamknij

95-letni książę Filip wycofuje się z dalszego pełnienia obowiązków

Monika Piorun
04.05.2017 12:17

Pałac Buckingham ogłosił, że jesienią małżonek królowej Elżbiety II - książę Edynburga Filip - zakończy pełnienie królewskich zobowiązań, które przejmie po nim częściowo jego syn - książę Karol.

BEN STANSALL/East News

10 czerwca książę Filip będzie świętował 96. urodziny. Decyzja o przejściu na królewską "emeryturę" została podjęta przez niego osobiście. Pomysł poparła sama królowa Elżbieta, która będzie pełnić swoją służbę bez zmian. 

Mimo że książę zdecydował się ograniczyć swoją oficjalną działalność, nic nie wskazuje, żeby jego stan zdrowia się pogorszył. Choć w ostatnich latach kilka razy zdarzyło się mu być w szpitalu, to jednak - jak sam się chwali - od ponad 40 lat nie chorował na grypę ani na przeziębienie. Tężyzny fizycznej mógłby mu pozazdrościć niejeden młodszy kolega.

Książę Filip - najdłużej panujący małżonek władcy w historii imperium brytyjskiego oraz najstarszy współmałżonek panującego monarchy w Wielkiej Brytanii - słynie z zamiłowania do gry w polo. Uwielbia też żeglować i przebywać na świeżym powietrzu.

Do tej pory mąż królowej Elżbiety II aktywnie wspierał działalność ponad 780 organizacji. Według statystyk zajmuje piąte miejsce na liście najczęściej pojawiających się publicznie członków rodziny królewskiej. W 2016 roku pełnił swoje obowiązki podczas różnego typu uroczystości przez 110 dni.

Rzecznik Pałacu Buckingham poinformował, że książę Filip "może od czasu do czasu nadal wybierać niektóre wydarzenia, na których planuje się pojawić". Część jego obowiązków ma przejąć jego syn - książę Karol.

 * (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)
Zrzut ekranu 2017-05-04 o 12.20.08
fot.
Jego Królewska Wysokość Książę Edynburga postanowił, że od jesieni tego roku nie będzie wypełniać publicznych zobowiązań. Podejmując tę decyzję, Książę ma pełne poparcie królowej.Książę Filip będzie brał udział w zaplanowanych spotkaniach - zarówno tych indywidualnych jak i w towarzystwie królowej - do sierpnia br. Odtąd Książę nie będzie jednak przyjmować nowych zaproszeń, choć nie wyklucza udziału w niektórych wydarzeniach publicznych.Książę Edynburga jest Patronem, Prezesem lub oficjalnym członkiem ponad 780 organizacji. Będzie z nimi nadal związany, choć nie będzie odgrywał aktywnej roli w oficjalnych spotkaniach.Jej Królewska Mość będzie kontynuować uczestnictwo w oficjalnych wydarzeniach z udziałem członków Rodziny Królewskiej.
Zrzut ekranu 2017-05-04 o 12.21.20 1
fot.
fot. royal.uk

Zobacz także

Zobacz także

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/BBC/π