Zamknij

Owsiak zapowiada pomoc dla niepełnosprawnych. "Dość, nie czekamy!"

Monika Piorun
17.05.2018 10:58

– Dość, nie czekamy! Bijecie pianę, my reagujemy – ogłosił Jurek Owsiak i zapowiedział, że WOŚP zwiększy środki na indywidualną pomoc osobom niepełnosprawnym, również tym powyżej 26. roku życia, aż o 100 procent!

Jurek Owsiak pomoże niepełnosprawnym, strajk niepełnosprawnych
fot. East News/Tomasz Urbanek

Miarka się przebrała: WOŚP pomoże niepełnosprawnym

Niewpuszczenie Janki Ochojskiej do Sejmu jest skandalem najwyższej klasy. Nie można tak działać! – przekonywał za pośrednictwem mediów społecznościowych Jurek Owsiak. Przyznał, że nie może już dłużej znieść przyglądania się tamu, "jak wygląda to targowanie, w jaki sposób, nieprawdopodobnie haniebny", nie dopuszcza się do pomocy ludziom, którzy strajkują od tylu dni. Miarka przebrała się już na tyle, że nie można już dalej zwlekać. 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która od 12 lat wspiera niepełnosprawnych, postanowiła zwiększyć pomoc dla nich aż o 100 proc. Zachęca także inne fundacje do tego, by zrobiły to samo.

6 mln zł na wsparcie niepełnosprawnych powyżej 26. roku życia od WOŚP

Zamiast planowanych 3 mln Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wyda w tym roku na niepełnosprawnych aż 6 mln. Zarząd fundacji po ostatnich skandalicznych wydarzeniach w Sejmie zdecydował, że podwoi roczną kwotę przeznaczoną na ten cel (szczegółowe zasady przydzielania tych środków są dostępne na ich stronie internetowej). Mimo że nie jest to ich statutowe działanie, to przedstawiciele WOŚP uznali, że nie mogą być dłużej obojętni na to, co się do tej pory stało.

Przestańmy bić pianę, tylko coś róbmy – apeluje Jurek Owsiak przemawiając na tle kolejnych urządzeń, które WOŚP zakupiła dla szpitali w całej Polsce. Ze środków zebranych podczas ostatniego finału, zakupiono 207 nowych stanowisk do resuscytacji.

Zobacz także

Owsiak mówi: "Dość!" Zachęca do wsparcia rodziców i opiekunów niepełnosprawnych

Jurek Owsiak nie krył też oburzenia tym, że wejście do Sejmu blokowane jest nawet dla tych osób, które chcą po prostu wesprzeć uczestników strajków.

Nie zgadzajmy się z taką nonszalancją – przekonywał szef WOŚP. – Skandalicznym jest zamykanie drzwi do miejsca, które jest naszym miejscem, nie prywatnym a wspólnym dla wszystkich obywateli tego kraju – przekonywał Owsiak. Na koniec zaapelował:

Pomóżmy rodzicom osób niepełnosprawnych, które protestują w Sejmie. Trzymajmy kciuki za nich, trzymajmy kciuki i ich wspierajmy! Zróbmy to, co przed chwilą zrobiliśmy my: podnieśliśmy o 100 proc. możliwość pomocy niepełnosprawnym. To nie jest nasze statutowe działanie, ale chcemy w tym wziąć udział. Bądźcie razem z nami!

 

Do tej pory ze środków zebranych przez WOŚP wydano aż 20 mln na zakup sprzętów do rehabilitacji domowej dla niepełnosprawnych, takich jak:

  • wózki inwalidzkie,
  • pionizatory,
  • specjalne rowery rehabilitacyjne,
  • maty do masażu,
  • kamizelki dla chorych na mukowiscydozę itp.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

______

zdrowie.radiozet.pl/π