Oceń
Otępieni przez... otyłość?
Nieprawidłowa waga ciała ma nie tylko wpływ na nasz wygląd. Okazuje się, że może nam szkodzić dużo bardziej niż dotąd sądzono i wpływać także na to, jak myślimy i przyswajamy wiedzę. Opublikowane na łamach "Journal of Neuroscience" wyniki badań wskazują, że otyłość może mieć związek z osłabieniem naszych zdolności umysłowych. Na razie potwierdziły to eksperymenty na myszach laboratoryjnych – choć już wcześniej sugerowano, że skutkiem otyłości może być przyspieszenie procesu starzenia się mózgu (nawet o 10 lat).
Prof. Elizabeth Gould z Uniwersytetu Princeton wykazała, że po 12-tygodniowej diecie wysokotłuszczowej osobniki, które brały udział w badaniach, nie tylko ważyły o 40 proc. więcej, ale także można było u nich zauważyć oznaki zmniejszonego potencjału umysłowego. Nie radziły sobie ze znalezieniem wyjścia z labiryntów i nie były w stanie zapamiętać nawet bardzo prostych informacji o położeniu danego obiektu.
Otyli mogą mieć problem ze sprawnym myśleniem
Dalsze, bardziej szczegółowe analizy pozwoliły zauważyć, że otyłość doprowadziła do mikrouszkodzeń w obrębie ich komórek nerwowych. W kilku częściach hipokampa dochodziło do uszkodzeń powodujących zaburzenia w odpieraniu sygnałów, co miało bezpośredni wpływ na proces uczenia się i zapamiętywania informacji. Ich komórki odpornościowe zaczynały działać negatywnie na komórki nerwowe. Przez to gryzonie osiągały gorsze wyniki w testach oceniających ich sprawność umysłową.
Naukowcy zidentyfikowali też u otyłych osobników większą liczbę komórek mikrogleju, które stały się aktywne. Pełnią one ważną rolę w tzw. odpowiedzi immunologicznej i mogą mieć związek z otyłością. Przyrost tkanki tłuszczowej wiąże się bowiem z powstawaniem cytokin prozapalnych, które prowadzą do tego, że dochodzi do stanu zapalnego w całym organizmie. Co ciekawe, kiedy badacze wpływali na funkcjonowanie mikrogleju u otyłych myszy, udawało się im osiągać lepsze wyniki w testach umysłowych. Czy podobne zjawisko może zachodzić także u ludzi?
Jeśli ekspertom udałoby się znaleźć sposób na ograniczenie szkodliwego działania mikrogleju na komórki nerwowe w mózgu, mogłoby to pomóc nie tylko w rozwoju nowych metod walki z otyłością (z którą obecnie musi sobie radzić około 650 mln dorosłych ludzi na całym świecie), ale także w znalezieniu kolejnych sposobów na to, by radzić sobie z wieloma chorobami neurodegeneracyjnymi mózgu – m.in. chorobą Alzheimera czy demencją starczą.
Sprawdź, czy nie grozi Ci już nadwaga albo otyłość! Skorzystaj z naszego kalkulatora BMI!
TO CIĘ ZAINTERESUJE:
- Otyłość to zaburzenie hormonalne, które upośledza hormony sytości
- Polacy na czele niechlubnych statystyk pod względem otyłości
- Otyłość sprawia, że mózg się szybciej starzeje
- Nadwaga i otyłość sprzyjają nowotworom
- Otyłe dzieci są narażone na poważne schorzenie bioder
źródło: Journal of Neuroscience/Science News
______________
zdrowie.radiozet.pl/π
Oceń artykuł