Zamknij

Otyłość... ogłupia! Nadmiar kilogramów uszkadza mózg i pamięć [Nowe badania]

Monika Piorun
13.09.2018 17:23

Otyłość ma negatywny wpływ na kondycję intelektualną – są na to dowody naukowe. Neurobiolodzy z Uniwersytetu Princeton udowodnili, że spore problemy z wagą prowadzą do uszkodzeń w obrębie hipokampu, ograniczając przez to zdolność do uczenia się oraz zapamiętywania informacji.

otyłość, głupota, mózg, inteligencja, nadwaga, kilogramy, słodycze, gruba kobieta, czekolada
fot. Shutterstock

Otępieni przez... otyłość?

Nieprawidłowa waga ciała ma nie tylko wpływ na nasz wygląd. Okazuje się, że może nam szkodzić dużo bardziej niż dotąd sądzono i wpływać także na to, jak myślimy i przyswajamy wiedzę. Opublikowane na łamach "Journal of Neuroscience" wyniki badań wskazują, że otyłość może mieć związek z osłabieniem naszych zdolności umysłowych. Na razie potwierdziły to eksperymenty na myszach laboratoryjnych – choć już wcześniej sugerowano, że skutkiem otyłości może być przyspieszenie procesu starzenia się mózgu (nawet o 10 lat). 

Zobacz także

Prof. Elizabeth Gould z Uniwersytetu Princeton wykazała, że po 12-tygodniowej diecie wysokotłuszczowej osobniki, które brały udział w badaniach, nie tylko ważyły o 40 proc. więcej, ale także można było u nich zauważyć oznaki zmniejszonego potencjału umysłowego. Nie radziły sobie ze znalezieniem wyjścia z labiryntów i nie były w stanie zapamiętać nawet bardzo prostych informacji o położeniu danego obiektu.

Otyli mogą mieć problem ze sprawnym myśleniem

Dalsze, bardziej szczegółowe analizy pozwoliły zauważyć, że otyłość doprowadziła do mikrouszkodzeń w obrębie ich komórek nerwowych. W kilku częściach hipokampa dochodziło do uszkodzeń powodujących zaburzenia w odpieraniu sygnałów, co miało bezpośredni wpływ na proces uczenia się i zapamiętywania informacji. Ich komórki odpornościowe zaczynały działać negatywnie na komórki nerwowe. Przez to gryzonie osiągały gorsze wyniki w testach oceniających ich sprawność umysłową.

Naukowcy zidentyfikowali też u otyłych osobników większą liczbę komórek mikrogleju, które stały się aktywne. Pełnią one ważną rolę w tzw. odpowiedzi immunologicznej i mogą mieć związek z otyłością. Przyrost tkanki tłuszczowej wiąże się bowiem z powstawaniem cytokin prozapalnych, które prowadzą do tego, że dochodzi do stanu zapalnego w całym organizmie. Co ciekawe, kiedy badacze wpływali na funkcjonowanie mikrogleju u otyłych myszy, udawało się im osiągać lepsze wyniki w testach umysłowych. Czy podobne zjawisko może zachodzić także u ludzi?

Zobacz także

Jeśli ekspertom udałoby się znaleźć sposób na ograniczenie szkodliwego działania mikrogleju na komórki nerwowe w mózgu, mogłoby to pomóc nie tylko w rozwoju nowych metod walki z otyłością (z którą obecnie musi sobie radzić około 650 mln dorosłych ludzi na całym świecie), ale także w znalezieniu kolejnych sposobów na to, by radzić sobie z wieloma chorobami neurodegeneracyjnymi mózgu – m.in. chorobą Alzheimera czy demencją starczą.

Sprawdź, czy nie grozi Ci już nadwaga albo otyłość! Skorzystaj z naszego kalkulatora BMI!

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Journal of Neuroscience/Science News

______________

zdrowie.radiozet.pl/π