Obserwuj w Google News

W Głuchołazach powstał ośrodek rehabilitacji pocovidowej

3 min. czytania
21.10.2020 13:13
Zareaguj Reakcja

Wiadomo już, że COVID-19 nie jest chorobą obojętną dla zdrowia. Osoby, które wyszły z COVID-19 bardzo powoli wracają do zdrowia, często zmagają się licznymi powikłaniami tej choroby, wymagają rehabilitacji. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że dla takich pacjentów utworzony został w Polsce specjalny ośrodek  rehabilitacji pocovidowej.

MATEUSZ MORAWIECKI FOT: JACEK DOMINSKI/REPORTER
fot. MATEUSZ MORAWIECKI FOT: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Premier Mateusz Morawiecki poinformował podczas wystąpienia w Sejmie, że w Głuchołazach działa już jeden z pierwszych ośrodków rehabilitacji dla osób, które przeszły COVID-19.

- Utworzyliśmy już jeden z pierwszych w Europie ośrodków rehabilitacji pocovidowej. Myślimy o tych, którzy mogą dostać uszczerbku na zdrowiu. Już jest pilotaż, który działa i jest czynny - powiedział premier.

Potrzebna rehabilitacja po COVID-19 

U wielu osób, które przeszły COVID-19 powrót do zdrowia trwa bardzo długo, a to zjawisko ma już swoją nazwę. Mowa tu o tzw. długim COVIDZIE (ang. long COVID), którego doświadczają osoby, u których objawy choroby nie ustępują miesiącami.

Duża część pacjentów, którzy przechorowali COVID-19, chorobę wywoływaną przez koronawiurusa SARS-CoV-2, nadal odczuwa objawy choroby, mimo że od ich wyzdrowienia upłynęły co najmniej trzy tygodnie, a nawet więcej. Wśród dokuczających im objawów, wymienia się: nawracające uczucie zmęczenia, uporczywy kaszel, utrzymującą się długo gorączkę, bóle głowy, a także utratę węchu i smaku.

Ozdrowieńcy podczas rekonwalescencji po COVID-19 mają trudności z powrotem do swoich obowiązków, tych domowych i zawodowych, co zdaniem lekarzy może prowadzić do problemów natury psychicznej (lęków, ciągłego uczucia niepokoju, a nawet depresji).

Chorych na COVID-19 w Polsce wciąż przybywa, a po kilku miesiącach walki z pandemią koronawirusa już wiadomo, że osoby te będą potrzebować długiej rehabilitacji, by wrócić do zdrowia, aktywności fizycznej, zawodowej. To oni mają korzystać z utworzonego w Głuchołazach ośrodka rehabilitacji pocovidowej.

Na razie wiadomo o jednej tego typu instytucji w Polsce, ale premier Morawiecki zapowiedział podczas wystąpienia w Sejmie, że ''będą powstawać ośrodki rehabilitacji pocovidowej'', można zatem założyć, że takich miejsc będzie więcej.

Pilotażowy projekt rehabilitacji dla ozdrowieńców

Polska Agencja Prasowa donosi, że szpital MSWiA w Głuchołazach wdraża pilotażowy w skali kraju i Europy program rehabilitacji osób po przebytej chorobie COVID-19. Dla rekonwalescentów przygotowano już 60 łóżek.

Jak powiedziała PAP rzecznik opolskiego NFZ Barbara Pawlos, szpital MSWiA w Głuchołazach, jako jedyny w kraju rozpoczął wdrażanie specjalnego cyklu rehabilitacji dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19.

Kto może skorzystać z ośrodka rehabilitacyjnego w Głuchołazach? Wszystkie osoby, które przebyły COVID-19 i uzyskały skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego - może je wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w tym lekarz POZ. Czas trwania rehabilitacji leczniczej wynosi maksymalnie 21 dni.

Ministerstwo Zdrowia zakłada, że program pilotażowy rehabilitacji leczniczej po przebytej chorobie COVID-19 potrwa dwa lata. Program jest finansowany w ramach środków przewidzianych w planie finansowym NFZ.

- Realizacja programu pilotażowego wynika z pilnej potrzeby rozpoczęcia kompleksowej rehabilitacji pulmonologicznej w celu pełnego powrotu do zdrowia pacjentów po przebyciu COVID-19. Pilotaż ma na celu przetestowanie programu rehabilitacji leczniczej dla osób po przebytej chorobie COVID-19, ukierunkowanego na remisję choroby, poprawę wydolności wysiłkowej i krążeniowej, sprawności oddechowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej oraz wsparcie zdrowia psychicznego - powiedziała w rozmowie z PAP rzeczniczka NFZ w Opolu.

Barbara Pawlos wyjaśnia, że rehabilitacja pocovidowa ''opiera się na wykorzystywanych obecnie modelach fizjoterapii oddechowej. Kwalifikacja pacjentów do poszczególnych modeli zostanie przeprowadzona po testach wysiłkowych na ergometrze rowerowym lub na bieżni ruchomej albo też podczas 6-minutowego marszu. Procedura uwzględnia również duszność ocenianą według zmodyfikowanej skali Borga.''

Zgłoszenia zainteresowanych rehabilitacją przyjmowane są telefonicznie w szpitalu MSWiA w Głuchołazach. 

Źródło: PAP