Obserwuj w Google News

Mężczyźnie wszczepiono układ z funkcją bluetooth, który łączy się z telefonem

2 min. czytania
10.12.2020 11:03
Zareaguj Reakcja

W Śląskim Centrum Chorób Serca (SCCS) w Zabrzu wszczepiono pacjentowi z chorym sercem specjalne urządzenie z funkcją bluetooth, która łączy się z aplikacją mobilną w telefonie. Urządzenie wykrywa groźną arytmię i może ją przerwać, umożliwia też lekarzom zdalną kontrolę stanu zdrowia pacjenta.

LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS/Polska Press/East News
fot. LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

67-letni mężczyzna trafił do SCCS z powodu niewydolności serca. Objawy choroby utrudniały mu codzienne funkcjonowanie, powodując uczucie duszności i zmęczenia nawet przy niewielkim wysiłku.

Lekarze wszczepili choremu na serce specjalny układ Neutrino CRT do terapii resynchronizującej serca z funkcją bluetooth.

To już trzeci tego typu zabieg w Polsce. W maju br. w Warszawie odbyła się implantacja kardiowertera-defibrylatora, a w listopadzie br. w Poznaniu wszczepiono układ CRT z tej rodziny urządzeń.

ZOBACZ:  Wszczepiono pierwszy w Polsce defibrylator, który łączy się ze smartfonem

Leczenie przy pomocy technologii bluetooth

- Zastosowana terapia CRT ma za zadanie zsynchronizować pracę komór serca pacjenta, a w konsekwencji poprawić jego stan i jakość życia. Dzięki funkcji defibrylacji w razie potrzeby urządzenie przerwie groźną dla życia arytmię komorową, która mogłaby spowodować nagły zgon sercowy. Co więcej, zastosowana w nowym układzie funkcja komunikacji przez bluetooth ułatwi zdalne kontrole urządzenia i stanu zdrowia pacjenta, a to szczególnie ważne i przydatne zwłaszcza w dobie ograniczeń w funkcjonowaniu ośrodków związanych z pandemią COVID-19 – powiedział dr Sławomir Pluta z I Oddziału Kardiologii i Angiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Dr Pluta wyjaśnił, że wszczepione urządzenie nowej generacji wyróżnia się mniejszym w stosunku do poprzedniego rozmiarem - ma 34 zamiast 38 cm sześciennych - i funkcją komunikacji przez bluetooth, która działa przez łatwą w obsłudze aplikację mobilną na smartfon. Ta nowa funkcja nie wpływa na żywotność baterii.

- Wszczepiony naszemu pacjentowi nowy układ do terapii resynchronizującej w połączeniu z aplikacją mobilną okazał się bardzo przyjazny pacjentowi. Opcja wysyłania cyklicznych raportów telemedycznych do ośrodka jest automatyczna, ale pacjent może wygenerować także dodatkowy przesył danych. Przez smartfon, który dziś większość z nas ma zawsze przy sobie, to łatwe i możliwe praktycznie z każdego miejsca na świecie. To bardzo pomocne zwłaszcza wtedy, kiedy pacjenta coś zaniepokoi albo chciałby sprawdzić stan baterii wszczepionego urządzenia. Bez konieczności wizyty w ośrodku można upewnić się, czy wszystko jest w porządku – tłumaczy dr Sławomir Pluta.

Pacjent po zabiegu czuje się dobrze i zdaniem lekarzy zastosowana terapia poprawi jego stan i jakość życia, a funkcja bluetooth ułatwi zdalne kontrole w ośrodku prowadzącym.

Źródło: PAP