Obserwuj w Google News

Omikron długo pozostaje na skórze i plastiku. Jak go unieszkodliwić?

1 min. czytania
Aktualizacja 10.02.2022
25.01.2022 13:00
Zareaguj Reakcja

Japońscy badacze wykazali, że Omikron dłużej niż poprzednie warianty koronawirusa pozostaje nie tylko na skórze, ale także na plastikowych powierzchniach. Bez obaw, można go dość łatwo zneutralizować.

Płyn do dezynfekcji na Omikrona
fot. Kamil Krukiewicz/REPORTER

Wariant Omikron zdecydowanie różni się od poprzednich odmian koronawirusa – również tym, jak długo pozostaje aktywny na pewnych powierzchniach. Zbadali to właśnie Japończycy. Podali też sposób na szybką neutralizację Omikrona.

Jak długo Omikron pozostaje na różnych powierzchniach?

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Medycznego w Kyoto wykazali, że Omikron pozostaje na powierzchniach plastikowych znacznie dłużej niż poprzednie warianty koronawirusa – może na nim przetrwać do 193,5 godziny, czyli około 8 dni. Na skórze pozostaje jednak dużo krócej – jest w stanie przetrwać na niej nie dłużej niż nieco ponad 21 godzin.

Co unieszkodliwia Omikrona?

– Nasze badanie wykazało, że spośród wszystkich tzw. wariantów niepokojących (VOC – variant of concern) Omikron jest najbardziej trwały w środowisku, co może być jednym z głównych powodów wyparcia przez niego Delty i szybkiego rozprzestrzenienia – napisano w publikacji naukowej.

Japońscy badacze przekazali, że pomimo wyższej odporności nowego wariantu na etanol w porównaniu z pierwotnym szczepem SARS-CoV-2, Omikron jest całkowicie unieszkodliwiany po około 15 sekundach kontaktu z płynem dezynfekcyjnym. – Zachęcamy, by dalej korzystać z takich płynów (...) zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – napisano.

Jak podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Omikron jest wariantem dominującym we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Badanie nie zostało jeszcze ocenione przez inne instytucje badawcze.

Źródło: PAP