Zamknij

Zbyt długie oglądanie telewizji zwiększa ryzyko tej choroby

30.05.2022
Aktualizacja: 30.05.2022 12:25

Spędzasz przed telewizorem więcej niż godzinę dziennie? Uważaj na serce. Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca. 

Oglądanie telewizji a choroby serca
fot. Shutterstock

Ile godzin dziennie spędzasz na oglądaniu telewizji? Okazuje się, że to pytanie, a właściwie odpowiedź na nie, ma ogromne znaczenie w kontekście profilaktyki choroby niedokrwiennej serca.

Oglądanie telewizji zwiększa ryzyko choroby wieńcowej serca

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Medical Research Council (MRC) Epidemiology Unit, University of Cambridge oraz University of Hong Kong wykazało, że zbyt długie oglądanie telewizji wiąże się ze zwiększonym ryzykiem choroby wieńcowej serca, niezależnie od cech genetycznych danej osoby. Badacze doszli do takich wniosków, analizując dane ponad 500 tys. dorosłych osób, które były obserwowane prospektywnie przez około 12 lat, a wyniki tych obserwacji były gromadzone w brytyjskim Biobanku.

Dla każdego badanego zespół ocenił genetyczne ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową w oparciu o 300 wariantów genetycznych, o których wiadomo, że wpływają na szanse zachorowania.
Okazało się, że osoby, które oglądały telewizję przez ponad cztery godziny dziennie, były najbardziej narażone na chorobę wieńcową serca, niezależnie od podatności genetycznej i innych znanych czynników ryzyka. Co więcej, wykazano, że 11 proc. przypadków choroby niedokrwiennej serca można by zapobiec, gdyby ludzie oglądali telewizję przez mniej niż godzinę dziennie. Czas wolny spędzany przy komputerze nie wydawał się mieć wpływu na ryzyko choroby.

Wstań z kanapy, bądź aktywny

– Nasze badanie dostarcza unikalnych informacji na temat potencjalnej roli, jaką może mieć ograniczenie oglądania telewizji w zapobieganiu chorobie wieńcowej serca – powiedział dr Youngwon Kim, adiunkt na Uniwersytecie w Hongkongu, autor badania, i dodał: – Osoby, które oglądają telewizję krócej niż godzinę dziennie, były mniej narażone na rozwój choroby, niezależnie od ryzyka genetycznego. A więc ograniczenie lub wyeliminowanie tego czynnika jest stosunkowo łatwą zmianą stylu życia, która może pomóc osobom z wysokimi predyspozycjami genetycznymi do choroby wieńcowej.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca zmianę siedzącego trybu życia i zwiększenie aktywności fizycznej o dowolnej intensywności jako sposób na zachowanie zdrowia.

Zdaniem autorów istnieje kilka potencjalnych przyczyn, które mogą wyjaśniać związek między oglądaniem telewizji a ryzykiem choroby niedokrwiennej serca – a w szczególności, dlaczego nie znaleziono związku z korzystaniem z komputera.

Dlaczego oglądanie telewizji jest gorsze niż siedzenie przy komputerze?

Oglądanie telewizji zwykle odbywa się wieczorem po obiedzie (zwykle najbardziej kalorycznym posiłku w ciągu doby), co prowadzi do wyższego poziomu glukozy i lipidów. Oglądając telewizję ludzie częściej sięgają po przekąski, niż podczas surfowania po sieci. Wreszcie oglądanie telewizji jest zwykle nieprzerwane, podczas gdy osoby korzystające z komputera mogą być bardziej skłonne do przerywania swojej działalności.

Wyniki badań były opublikowane w „BMC Medicine”.

Źródło: BMC Medicine/ PAP Paweł Wernicki