Zamknij

Odra atakuje w Europie: trzy razy więcej przypadków w ostatnim roku

Monika Piorun
13.02.2018 15:32

Liczba przypadków odry w Europie w 2017 roku zwiększyła się trzykrotnie, a niskie wskaźniki zaszczepień przyczyniają się do wybuchu nowych epidemii — wynika z raportu, o którym informuje agencja AP. We Francji ogłoszono pierwszy zgon z powodu tej choroby. Zmarła 32-letnia kobieta, która nie była wcześniej zaszczepiona.

NEET PG, AIIMS-PG Daily MCQs/instagram.com
fot. ---

Trzy razy więcej Europejczyków zachorowało na odrę w ciągu ostatniego roku

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w lutowym raporcie podaje, że w 2017 roku w 30 europejskich krajach odnotowano 14 451 przypadków zachorowań na odrę, podczas gdy w 2016 roku było to 4 643 przypadków.

Ten wzrost spowodowany jest wysoką liczbą zachorowań na odrę:

 • w Rumunii (ponad 10,6 tys.),
 • we Włoszech (prawie 5 tys.),
 • w Grecji (prawie 1,5 tys.),
 • Niemczech (ponad 900).

Epidemie tej wysoce zakaźnej choroby, której można zapobiec, szczepiąc się, obecnie trwają we Francji, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Od początku 2016 roku w krajach UE Centrum odnotowało 50 zgonów z powodu odry. Poważne powikłania najczęściej występują u dzieci poniżej 5. roku życia.

Zobacz także

Im mniej szczepień, tym więcej chorych na odrę

Według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby zapobiec odrze, konieczny jest wskaźnik zaszczepień wynoszący co najmniej 95 proc. Chodzi o odsetek dzieci, które otrzymają szczepionkę w rekomendowanym okresie.

„Spośród wszystkich przypadków odnotowanych w 2017 roku [...] 87 proc. dotyczyło osób niezaszczepionych” — czytamy w oświadczeniu ECDC. Chodzi o osoby, o których było wiadomo, czy były zaszczepione, czy też nie.

 

Pierwszy śmiertelny przypadek odry we Francji

AFP informuje, że 10 lutego w szpitalu w Poitiers na zachodzie Francji zmarła na odrę 32-letnia kobieta. Nie była ona zaszczepiona.

Od początku listopada 2017 roku w regionie Nowej Akwitanii, gdzie leży Poitiers, szaleje epidemia odry. Regionalny urząd ds. zdrowia odnotował od tego czasu 269 przypadków zachorowań, z których jeden na cztery wymagał hospitalizacji.

Według tego urzędu śmierć kobiety powinna być impulsem dla wszystkich Francuzów, by jak najszybciej upewnili się, czy są zaszczepieni, co „jest jedynym sposobem na powstrzymanie epidemii”. Przypomniano, że lek na odrę nie istnieje oraz że choroba ta jest wysoce zakaźna: jedna osoba może zarazić nawet 20 osób.

Odra — choroba wieku dziecięcego: co trzeba o niej wiedzieć?

Urząd w Nowej Akwitanii ostrzega, że:

Odra nie jest łagodną chorobą, szczególnie jeśli chodzi o niemowlęta i dorosłych; może prowadzić do powikłań oddechowych i neurologicznych, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.

Wskaźnik zaszczepień w tym regionie wynosi w zależności od departamentu od 70,8 proc. do 81 proc.

Francja, skąd pochodzi pionier szczepionek Louis (Ludwik) Pasteur, paradoksalnie jest krajem, którego mieszkańcy w największym stopniu nie ufają szczepieniom. Aż 41 proc. Francuzów jest zdania, że szczepionki nie są bezpieczne — wynika z badania z 2016 roku. Taki odsetek jest światowym rekordem.

Objawy odry: jak je rozpoznać?

odra_dziecko
fot.
fot. East News

Do pierwszych oznak choroby można zaliczyć takie objawy jak:

 • gorączka (niewysoka)
 • kaszel
 • nieżyt nosa/katar
 • wysypka — pojawiająca się na twarzy, a potem na całym ciele (a nawet wewnątrz jamy ustnej) w ciągu kilku dni od zarażenia wirusem
 • zapalenie spojówek
 • zapalenie oskrzeli
 • zapalenie ucha środkowego
 • zapalenie ośrodkowego układu nerwowego
 • zapalenie jelit

Jak się można zarazić odrą?

Zarazki powodujące odrę rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, dlatego bardzo łatwo się zainfekować. Najczęściej do zarażeń dochodzi poprzez:

 • przebywanie w pomieszczeniu, w którym był obecny nosiciel wirusa,
 • dotknięcie np. zainfekowanej klamki,
 • poprzez bliski kontakt z wydzielinami z gardła lub nosa osoby zakażonej (kichnięcie/zakasłanie).

źródło: PAP/true.news.info

________

zdrowie.radiozet.pl/π