Zamknij

WHO: Rekordowa liczba zachorowań na odrę w Europie

Monika Piorun
21.08.2018 13:18

Tylko w pierwszej połowie 2018 roku na odrę w Europie zachorowało ponad 41 tys. osób. Choroba ta przyczyniła się do 37 zgonów. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed dramatycznym wzrostem zachorowań. W pierwszym półroczu br. było ich niemal dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. W ostatniej dekadzie nie było pod tym względem gorszych statystyk niż obecnie.

WHO: Rekordowa liczba zachorowań na odrę w Europie
fot. Shutterstock

Według Światowej Organizacji Zdrowia najgorsza sytuacja dotycząca zachorowań na odrę dotyczy Ukrainy. W pierwszym półroczu 2018 roku zachorowało tam ponad 23 tys. osób (co stanowi ponad połowę ogólnej liczby chorych na odrę w Europie). Zaniepokojenie z tego powodu wyraziła także Komisja Europejska, która ostrzega, że problem z odrą mają również kraje należące do Unii Europejskiej: m.in. Rumunia, Francja, Grecja i Włochy.

Liczba zachorowań na odrę w Europie (wg danych WHO od lipca 2017 do czerwca 2018 r.)

 1. Ukraina (26894)
 2. Serbia (5645)
 3. Włochy (3343)
 4. Grecja (3192)
 5. Francja (2741)
 6. Rosja (2099)
 7. Rumunia (1357)
 8. Gruzja (1221)
 9. Wielka Brytania (947)
 10. Niemcy (508)

Polska w tej klasyfikacji w wyznaczonym okresie plasuje się na 19. miejscu w Europie, z 95 przypadkami pacjentów, u których zdiagnozowano odrę.

37 zgonów z powodu odry w pół roku w Europie

Eksperci alarmują, że przyczyną najgorszych statystyk pod względem zachorowań na odrę jest spadek liczby zaszczepionych przeciwko tej chorobie. Niestety z roku na rok problem ten się pogłębia. W całym 2017 roku na odrę w Europie zachorowało 23 927 osób, a rok wcześniej, w 2016 – 5 273. Statystyki z pierwszego półrocza 2018 roku są już najgorsze w całej ostatniej dekadzie, a sytuacja może się jeszcze pogorszyć. W tym roku zanotowano już 37 zgonów z powodu odry – najwięcej w Serbii (14).

Jak tłumaczy dr Zsusanna Jakab, dyrektor regionalny WHO w Europie, po chwilowym spadku zachorowań w 2016 roku, obecnie „obserwujemy gwałtowny wzrost liczby infekcji i przedłużających się epidemii”, dlatego:

Wzywamy wszystkie kraje do natychmiastowego wdrożenia szerokich, dostosowanych do kontekstu środków, aby powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się tej choroby. Dobry stan zdrowia dla wszystkich rozpoczyna się od immunizacji i dopóki ta choroba nie zostanie wyeliminowana, nie spełniamy naszych zobowiązań dotyczących trwałego rozwoju.

Zobacz także

Mniej zaszczepionych przeciwko odrze – więcej nowych zachorowań

W walce z wirusem odry nie pomaga spadek zaszczepionych przeciwko tej chorobie. Eksperci ostrzegają, że zmniejszenie liczny zaszczepionych w jednym kraju sprawia, że wzrasta ryzyko wzrostu zachorowań w innych państwach.

Jeśli chcemy ograniczyć ryzyko epidemii, każdego roku w danej populacji powinno być co najmniej 95 proc. osób zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki przeciwko odrze. Niestety coraz częściej można zauważyć spore różnice na poziomie lokalnym. Mimo że w niektórych społecznościach wymagane szczepienia posiada ponad 95 proc. osób, to jednak w wielu miejscach liczba ta waha się sporo poniżej poziomu 70 proc. 

Spore znaczenie w zapobieganiu epidemii odry ma także kwestia uzupełnienia szczepień wśród dzieci, nastolatków i osób dorosłych, którzy z nieuzasadnionych medycznie przyczyn nie zostali wcześniej zaszczepieni.

– Dla 90 proc. osób, które nie przeszły szczepień przeciwko odrze, kontakt z zarażonym może doprowadzić do rozwoju choroby – ostrzegają eksperci.

Dr Jakab z WHO zapewnia, że Światowa Organizacja Zdrowia prowadzi ścisłą współpracę z państwami członkowskimi w celu ograniczenia liczby chorych na odrę:

Możemy powstrzymać tę śmiertelną chorobę. Ale nie odniesiemy sukcesu, dopóki wszyscy nie odegrają swojej roli: uodpornić swoje dzieci, samych siebie, swoich pacjentów, ich populacje – a także przypomnieć innym, że szczepienia ratują życie.

Wszystkie europejskie kraje zostały wezwane do dokonania przeglądu postępów w realizacji programu szczepień. Efekty tych działań mają zostać zaprezentowane podczas kolejnej sesji Komitetu Regionalnego WHO dla Europy, który ma odbyć się we wrześniu 2018 roku w Rzymie.

Jak się można zarazić odrą?

Zarazki powodujące odrę rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, dlatego bardzo łatwo się zainfekować. Najczęściej do zarażeń dochodzi poprzez:

 • przebywanie w pomieszczeniu, w którym był obecny nosiciel wirusa odry,
 • dotknięcie np. zainfekowanej klamki,
 • poprzez bliski kontakt z wydzielinami z gardła lub nosa osoby zakażonej (kichnięcie/zakasłanie).

Choroba niezwykle osłabia układ odpornościowy, początkowo może przypominać objawy grypy. Odra jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci poniżej 3. roku życia oraz dla osób dorosłych. W skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci.

Objawy odry:

 • gorączka,
 • wysypka,
 • zapalenie spojówek, 
 • bóle całego ciała,
 • katar,
 • suchy kaszel,
 • łzawienie oczu,
 • światłowstręt, 
 • kichanie,
 • plamy w jamie ustnej i gardle,
 • nalot na wewnętrznej stronie policzków.

Choć odra uważana jest za chorobę wieku dziecięcego, to mogą na nią chorować również osoby dorosłe, które nie przeszły szczepień ochronnych. Do najpoważniejszych powikłań po odrze należy m.in. zapalenie opon mózgowychzapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: WHO/British Medical Journal

______

zdrowie.radiozet.pl/π