Zamknij

Uwaga na odrę! Epidemia tuż przy polskiej granicy. Tak źle nie było od 20 lat!

Monika Piorun
04.06.2018 14:58

Słowacja walczy z odrą. Sytuacja jest poważna. Służby sanitarne potwierdzają, że od 1998 roku nie zanotowano tylu zachorowań. Chorobę zakaźną przywiozły do wschodniej części kraju osoby powracające z Wielkiej Brytanii, które wcześniej nie były zaszczepione. Jakie są objawy odry i w jaki sposób można się nią zarazić?

Odra, epidemia na Słowacji, objawy choroby zakaźnej, wysypka charakterystyczna dla pacjentów chorych na odrę
fot. Shutterstock

Słowacja walczy z odrą. Od 1998 roku nie było tylu zachorowań

Najpierw problem z gwałtownym wzrostem zachorowań na odrę miały Czechy, gdzie do pomocy służbom medycznym wezwano nawet wojsko. Teraz z chorobą walczy Słowacja. Najgorsza sytuacja panuje na wschodzie kraju (w okolicach powiatu Michalovce i gminy Drahoniov). Liczba chorych stale wzrasta (na początku tygodnia odrę zdiagnozowano u 3 pacjentów, a pod koniec tygodnia – 20). Jak donosi portal „DennikN”, "epidemia rozpoczęła się od niezaszczepionych osób, które zaraziły się odrą w Wielkiej Brytanii". Wszyscy pozostali chorzy mieli zostać zainfekowani poprzez kontakt z nimi. Obecnie problem ten dotyczy 23 pacjentów, którzy są hospitalizowani.

Służby sanitarne ostrzegają, że takiej sytuacji nie było na Słowacji od 1998 roku. Wtedy na odrę zachorowało aż 546 osób, ale udało się opanować chorobę. W 2003 roku chorobę zdiagnozowano u 19 pacjentów. Przez cały 2017 rok odrę na Słowacji wykryto zaledwie 6 razy. 

Coraz mniej szczepień, coraz większe zagrożenie odrą

Lekarze nie kryją obaw. Pediatra Peter Visolajsky ocenia, że w trakcie 13-letniej praktyki zawodowej nie spotkał się z tak gwałtownym wzrostem zachorowań na odrę. Epidemiolodzy zwracają natomiast uwagę, że w ostatnich latach doszło do wyraźnego spadku liczby dzieci zaszczepionych przeciwko odrze, dlatego stale wzrasta ryzyko kolejnych zachorowań i epidemii, która może zagrażać zdrowiu publicznemu.

– Niestety, wielu rodziców lekceważy poważne zagrożenie i wierzy w wątpliwe twierdzenia o szkodliwości szczepień albo egoistycznie ufa w zbiorową odporność, którą zapewnili społeczeństwu rodzice dzieci zaszczepionych za ich zgodą – tłumaczy Visolajsky. Według niego niebezpieczeństwo, na które od dawna zwracano uwagę, dziś stało się faktem. Lekarz nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego teraz nieodpowiedzialni rodzice dziwią się, że doszło do takiej skali zachorowań na odrę. – Opiekunowie, którzy nie pozwalają na szczepienie dzieci i stowarzyszenia, które krytykują samą ideę szczepień, zagrażają innym – uważa pediatra.

Charakterystyczna wysypka, która zwykle towarzyszy chorym na odrę.

Zrzut ekranu 2018-02-13 o 15.08.00
fot.
fot. East News

Przeczytaj: Odra – choroba wieku dziecięcego. Co trzeba o niej wiedzieć?

Jan Mikas, słowacki główny inspektor sanitarny, odwiedził już powiat Michalovce na wschodzie Słowacji, gdzie może dojść do kolejnych zachorowań. Rozprzestrzenianie się choroby zdaniem specjalistów zależy od przestrzegania kwarantanny i od tego, czy do kraju nie przyjadą kolejne zarażone osoby z zagranicy. Mikas wezwał wszystkich rodziców, aby zaszczepili dzieci i kontaktowali się w tej kwestii z pediatrami.

 

Objawy odry:

 • gorączka,
 • wysypka,
 • zapalenie spojówek, 
 • bóle całego ciała,
 • katar,
 • suchy kaszel,
 • łzawienie oczu,
 • światłowstręt, 
 • kichanie,
 • plamy w jamie ustnej i gardle,
 • nalot na wewnętrznej stronie policzków.

Choć odra uważana jest za chorobę wieku dziecięcego, to mogą na nią chorować również osoby dorosłe, które nie przeszły szczepień ochronnych. Do najpoważniejszych powikłań po odrze należy m.in. zapalenie opon mózgowychzapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego.

Jak się można zarazić odrą?

Zarazki powodujące odrę rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, dlatego bardzo łatwo się zainfekować. Najczęściej do zarażeń dochodzi poprzez:

 • przebywanie w pomieszczeniu, w którym był obecny nosiciel wirusa,
 • dotknięcie np. zainfekowanej klamki,
 • poprzez bliski kontakt z wydzielinami z gardła lub nosa osoby zakażonej (kichnięcie/zakasłanie).

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/DennikN

_______

zdrowie.radiozet.pl/π