Zamknij

W najgorszym stanie są stopy Elizabeth Revol. Może stracić palce (FILM)

Monika Piorun
29.01.2018 11:02

Odmrożenia najwyższego, czwartego stopnia u stóp i drugiego stopnia palców dłoni zdiagnozowano u francuskiej himalaistki Elisabeth Revol — partnerki Tomasza Mackiewicza, którą udało się uratować spod szczytu Nanga Parbat.

YouTube.com/France 3 Auvergne-Rhône-Alpes
fot. ---

W sieci pojawił się film pokazujący skalę obrażeń, którym uległa Elisabeth Revol. Stan Francuzki jest na tyle poważny, że może grozić jej amputacja. Kobieta ma odmrożenia palców u rąk i stóp. Zdaniem specjalistów to właśnie kończyny dolne są w jej przypadku w najgorszym stanie. Jeśli nie wróci u niej prawidłowe krążenie, lekarze będą musieli usunąć jej palce. W tej chwili niezbędna jest jej prostowazyna, która powinna być wstrzyknięta w odmrożone części jej ciała.

Po raz pierwszy pokazano nagranie z akcji ratunkowej, podczas której upubliczniono zdjęcia z odmrożeniami skóry, do których doszło u francuskiej himalaistki.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Co to jest prostowazyna?

Prostowazyna jest stosowana w przypadku krytycznego zwężenia tętnic kończyn dolnych (każde nagłe pogorszenie ukrwienia kończyny nazywane jest ostrą niewydolnością tętnic kończyny dolnej). Sytuacja ta jest na tyle niebezpieczna, że w jej następstwie może dochodzić do amputacji. Prostowazyna pomaga ograniczyć ryzyko konieczności usunięcia kończyn.

Lek ten używany jest w lecznictwie zamkniętym, co oznacza, że nie jest używany w szpitalach. Substancję tę podaje się doraźnie w nagłych przypadkach. Niestety w Pakistanie nie ma szans na jej zdobycie.

Ratownicy, którzy pomagają Elisabeth Revol, będą musieli sprowadzić prostowazynę z zagranicy lub poszukać zamiennika tego leku. Liczy się czas. Jeśli nie uda podać się Francuzce leku wystarczająco szybko, kobieta może już nigdy nie być w stanie samodzielnie powrócić w góry.

Odmrożenia - jak rozpoznać i jak leczyć odmrożenia skóry?

Najcięższych odmrożeń Elisabeth Revol nabawiła się podczas nocowania na wysokości 6670 m. n.p.m. Kobieta zdecydowała się zostawić Tomasza Mackiewicza, by walczyć o własne życie. Kiedy dotarli do niej ratownicy (którzy pokonali 6 tys. m. n.p. m. w zaledwie 8 godzin), była na tyle wyczerpana, że nie mogła się już samodzielnie poruszać. Himalaistka musiała być opuszczana za pomocą lin wzdłuż zbocza.

Zobacz także

źródło: Gazeta Wyborcza/France 3 Auvergne-Rhône-Alpes

________

zdrowie.radiozet.pl/π