Zamknij

Odkryto nową przyczynę nowotworów. Jak powstają zmiany rakowe?

Monika Piorun
08.08.2017 16:19

Dlaczego nosiciele śmiertelnie niebezpiecznych mutacji genów odpowiedzialnych za wiele chorób nowotworowych mogą nigdy w swoim życiu nie zachorować na raka? Najnowsze ustalenia naukowców wskazują, że to uszkodzenia w obrębie tkanek są główną przyczyną zmian nowotworowych w naszym organizmie. Czynniki genetyczne mają nieco mniejsze znaczenie niż dotąd sądzono.

Value Stock Images/East News
fot. ---

Mimo że to, co odziedziczymy po przodkach w zapisie naszego DNA, może sprawić, że będziemy obciążeni wyższym ryzykiem zachorowania na raka, to jednak do powstania zmian nowotworowych niezbędny jest jeszcze jeden czynnik, który - jak się okazuje - jest dużo bardziej istotny niż się nam mogło wcześniej wydawać. Chodzi o uszkodzenia w obrębie tkanek, które tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi komórek nowotworowych.

Uszkodzenia w obrębie tkanek mają większe znaczenie niż nowotworowe mutacje genów?

Prof. James DeGregori z Centrum Badań Nowotworowych przy Uniwersytecie Kolorado na łamach prestiżowego "Cancer Research" przedstawił zaskakujące wyniki badań wskazujących na to, że dotychczasowa teoria dotycząca powstawania raka wymaga uzupełnienia. 

Autor publikacji twierdzi, że nawet jeśli jesteśmy nosicielami potencjalnie niebezpiecznych mutacji genów, klasyfikujących nas w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na różne rodzaje nowotworów, możemy nigdy nie mieć raka. Dlaczego? 

Jeśli tylko nasze tkanki będą w dobrym stanie i nie doprowadzimy do stanu sprzyjającemu powstaniu środowiska, w którym mogą się rozwijać komórki nowotworowe - możemy się czuć bezpieczni. Jak to możliwe?

Zobacz także

W zdrowym środowisku tkanki będą mniej podatne na raka?

Według prof. DeGregori do powstania zmian nowotworowych w największym stopniu przyczyniają się uszkodzenia w obrębie tkanek, do których prowadzi m.in. dym tytoniowy, promieniowanie ultrafioletowe lub pojawiają się w wyniku zmian związanych ze starzeniem się naszego organizmu.

Jego zdaniem sytuację tę można zilustrować na przykładzie... mniszków lekarskich, czyli popularnych dmuchawców. Choć ich nasiona bardzo łatwo się rozprzestrzeniają, to jednak wykiełkują tylko w miejscu, w którym panują warunki sprzyjające jego rozwojowi.

Można to zilustrować przykładem popularnych mniszków lekarskich. Badacz tłumaczy, że choć ich nasiona, upadając np. na trawnik, znajdują się praktycznie wszędzie - to wykiełkują jedynie tam, gdzie trawnik jest w jakiś sposób uszkodzony. 

Nowa teoria dotycząca przyczyn powstawania nowotworów rzuca zatem nowe światło na współczesne podejście do tego, w jaki sposób chronić się przed nowotworami. Jeśli skupimy się na tym, by zapewnić tkankom zdrowe środowisko, w którym nie dochodzi do ich nadmiernego uszkodzenia, bylibyśmy mniej podatni na różne rodzaje raka - nawet jesteśmy nosicielami groźnych mutacji. Odpowiednia dieta i unikanie toksycznych dla naszych tkanek czynników mogłoby zatem mieć dużo większe znaczenie w profilaktyce antynowotworowej niż dotąd uważano.

Zobacz także

Zobacz także

źródło: Science Daily, Cancer Research
_______

zdrowie.radiozet.pl/π