Zamknij

Od 1 kwietnia testy na koronawirusa tylko u lekarza. Co z L4?

30.03.2022
Aktualizacja: 30.03.2022 15:36

NFZ informuje, że od 1 kwietnia zmienią się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. Co się zmieni? Czy pozytywny wynik testu uprawnia do L4? WYJAŚNIAMY.

Marek BAZAK/East News
fot. Marek BAZAK/East News

Od 1 kwietnia 2022 r. o zleceniu testu na SARS-CoV-2 będzie decydował lekarz. Nie będzie możliwe samodzielne zapisanie się na test PCR przez formularz wypełniany online lub poprzez konsultanta infolinii, jak miało to miejsce do tej pory.

Od 1 kwietnia nie będzie też można zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i mobilnych punktach wymazowych. Jeśli lekarz POZ zdecyduje się wykonać test pacjentowi, będzie to szybki test antygenowy — wynik testu jest znany po kilku lub kilkunastu minutach.

Test PCR będzie mógł zlecić lekarz przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. "W praktyce test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem” – wskazuje NFZ.

Pozytywny test na koronawirusa. Co dalej?

W przypadku pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 lekarz zaleci samoizolację do czasu ustąpienia objawów.

Lekarz wystawi też choremu zwolnienie lekarskie. O długości zwolnienia zdecyduje lekarz, uwzględniając stan pacjenta, czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 i zagrożenia wystąpienia powikłań. Zalecane jest zwolnienie minimum 7 dni.

Źródło: PAP/Katarzyna Lechowicz-Dyl