Zamknij

Noworodek z Gorzowa ważył 560 gramów. Mama przeszła specjalny kurs

09.11.2022 09:33

Noworodek z Gorzowa Wielkopolskiego tuż po przyjściu na świat ważył zaledwie 560 gramów. Po raz pierwszy w historii oddziału, przed wypisaniem dziecka do domu, mama została ponownie przyjęta do szpitala, żeby przejść specjalny kurs.

Noworodek z Gorzowa Wielkopolskiego
fot. FB Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.

Karina Alicja urodziła się 30 czerwca w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim. Jej mama w 28. tygodniu ciąży przestała odczuwać ruchy płodu. Po wykonaniu badań lekarze podjęli błyskawiczną decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. O godzinie 14:55 przyszła na świat maleńka dziewczynka, ważąca zaledwie 560 gramów. Tyle, co pół paczki cukru.

Dziewczynka spędziła cztery miesiące w szpitalu. Dziś waży 3200 gramów. Ma duży apetyt i sporo energii, co nie jest oczywiste w przypadku wcześniaków - podkreślają lekarze. "Mamy za sobą i dobre, i naprawdę ciężkie chwile. Obecny świetny stan dziecka to ogromny sukces całego zespołu" - podkreśliła dr n. med. Barbara Michalczyk, specjalista pediatrii, neonatologii i neurologii dziecięcej, kierująca Oddziałem Noworodkowym z Pododdziałem Intensywnej Opieki nad Noworodkiem Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Na pamiątkę wspólnej walki dziewczynka dostała od "cioci ze szpitala" kocyk z wyhaftowanym napisem "Karina Alicja, 30.06.2022 r., 14.55, 560 g i 29 cm". Przed wyjściem do domu jej mama została ponownie przyjęta na oddział, żeby przejść specjalny kurs opieki nad wyjątkowym maluchem, m.in. zapoznać się z obsługą koncentratora tlenu. "To są światowe standardy, które chcemy wprowadzić także u nas" - zapowiedziała dr Barbara Michalczyk, cytowana przez portal gazetalubuska.pl.

Co ciekawe, Karina Alicja nie jest najmniejszym noworodkiem uratowanym przez gorzowską neonatologię. Najmniejszy wcześniak ważył 450 gramów.

Źródło: gazetalubuska.pl

loader