Obserwuj w Google News

Nowe zalecenia WHO. Mają zapobiegać kolejnym epidemiom

1 min. czytania
19.04.2021 09:53
Zareaguj Reakcja

Nowe zalecenia WHO wydano po analizie przeprowadzonej wspólnie z ONZ i Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE). Mają zapobiegać kolejnym epidemiom. Dowiedz się więcej.

Nowe zalecenia WHO
fot. Shutterstock

Nowe zalecenia WHO, opublikowane 12 kwietnia 2021 r., dotyczą handlu dzikimi zwierzętami na targach żywności. Światowa Organizacja Zdrowia wezwała kraje członkowskie do zaprzestania tego typu działalności.

Nowe zalecenia WHO - handel dzikimi zwierzętami

Jak wskazują eksperci z WHO, dzikie zwierzęta "są źródłem ponad 70 proc. wszystkich pojawiających się chorób zakaźnych u ludzi, z których wiele jest wywoływanych przez wirusy".

Jako bezpośrednie zagrożenie wskazano kontakt z płynami ustrojowymi dzikich zwierząt, natomiast pośrednie - miejsce przebywania takich zwierząt. "Tradycyjne targi mogą globalnie odgrywać główną rolę w dostarczaniu żywności i środków do życia dużym populacjom", ale "zakaz sprzedaży dzikich zwierząt może chronić zdrowie ludzi - zarówno tych, którzy tam pracują, jak i tych, którzy robią tam zakupy" - podkreśla WHO w oświadczeniu.

Wciąż trwają spekulacje, skąd wziął się koronawirus SARS-CoV-2. Początkowo wydawało się, że pojawił się na targu dzikich zwierząt w Wuhan w środkowych Chinach. Pod koniec lutego 2020 r. chiński parlament zakazał handlu dzikimi zwierzętami na terenie całego kraju, co miało zapobiegać kolejnym epidemiom.

Pierwszy zwrot akcji nastąpił w czerwcu 2020 roku. Chińskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób poinformowało, że w próbkach pobranych od zwierząt z "mokrego targu" w Wuhan nie znaleziono śladów koronawirusa SARS-CoV-2. Według najnowszych ustaleń naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego koronawirus nie pochodzi z Wuhan, tylko z ferm dzikich zwierząt w Yunnan na południu Chin.

Źródło: PAP