Zamknij

Nowa, brytyjska mutacja koronawirusa odkryta w kolejnych 12 krajach

28.12.2020
Aktualizacja: 28.12.2020 18:50

Nowa mutacja koronawirusa SARS-CoV-2, którą odkryto w połowie września tego roku w Wielkiej Brytanii, jest już w kolejnych 12 krajach. Dowiedz się, w jakich.

Nowa mutacja koronawirusa w kolejnych krajach
fot. Shutterstock

Przed świętami Bożego Narodzenia władze brytyjskie poinformowały, że na wyspach pojawiła się nowa, groźna mutacja koronawirusa SARS-CoV-2 – nazwano ją roboczo VUI-202012/01. Ten wariant wirusa ma co najmniej 17 mutacji, które m.in. wpływają na jego kształt oraz na białka kolców (spike). To właśnie ta ostatnia mutacja – N501Y genu kodującego białko kolca, które SARS-CoV-2 wykorzystuje do wiązania się z ludzkim receptorem ACE2 – sprawia, że wirus ten jest bardziej zaraźliwy i łatwiej się rozprzestrzenia.

Władze Wielkiej Brytanii tuż przed świętami wprowadziły lockdown, a inne kraje, m.in. Francja, podjęły dość radykalne kroki i zamknęły swoje granice dla obywateli brytyjskich, a dla osób powracających z Wielkiej Brytanii do domu wprowadzono przymusową kwarantannę. Te działania miały zapobiec rozprzestrzenianiu się nowej mutacji koronawirusa.

Niestety nie wszystkie kraje były tak radykalne w działaniu, m.in. Hiszpania i Portugalia. Tamtejsze miejscowe służby medyczne potwierdziły, że nowa, bardziej zakaźna mutacja koronawirusa już jest na terenie tych krajów. Do poniedziałkowego popołudnia (czyli 28 grudnia 2020 r.) w obydwu krajach potwierdzono łącznie 60 przypadków zakażeń tym wariantem koronawirusa, ale – co podkreślają eksperci – z pewnością jest ich znacznie więcej, bo wiele osób wciąż czeka na wynik badania. "Brytyjski szczep" potwierdziły m.in. służby sanitarno-epidemiologiczne Andaluzji, na południu Hiszpanii. Do infekcji doszło w prowincjach Grenada i Malaga. Zakażeni tym szczepem koronawirusa SARS-CoV-2 są też cztery osoby w aglomeracji Madrytu.

Infekcje nowym szczepem odnotowano również na portugalskiej wyspie Madera, gdzie w niedzielę potwierdzono je pierwotnie u brytyjskich turystów, a potem u kolejnych osób. Z szacunków regionalnych służb medycznych wynika, że zmutowany koronawirus do poniedziałkowego poranka został wykryty u 49 osób. Tamtejsze władze sanitarne postawione są w stan gotowości z powodu rosnącej liczby turystów przylatujących na Maderę w związku z Nowym Rokiem.

Poza Wielką Brytanią, Hiszpanią i Portugalią nowy wariant koronawirusa (szczep brytyjski) odkryto w:

  • Danii,
  • Holandii,
  • Irlandii,
  • Niemczech,
  • Francji,
  • Japonii,
  • RPA,
  • Korei Południowej,
  • Australii,
  • Finlandii.

Pocieszające jest to, że szczepionki przeciw COVID-19 są najprawdopodobniej skuteczne również w przypadku tego nowego, brytyjskiego szczepu.

loader

Źródło: PAP/ TVN24