,

Nobel z medycyny 2020. Poznaliśmy laureatów

05.10.2020 11:45

Nobel z medycyny 2020 przyznany. Sprawdź, kto dostał nagrodę nobla w dziedzinie medycyny w 2020 roku i jakie osiągnięcie wyróżniono. 

Nobel z medycyny 2020. Poznaliśmy laureatów
fot. Shutterstock

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny to nagroda przyznawana przez Instytut Karolinska od 1901 roku, corocznie, za najważniejsze osiągnięcia w tych dziedzinach. 5 października komitet noblowski ogłosił, kto dostał nagrodę nobla w dziedzinie medycyny w 2020 roku. Dowiedz się więcej.

Nobel z medycyny 2020 - kto dostał?

Nobel z medycyny 2020 dostali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice "za odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C (HCV)".

"Tegoroczna Nagroda Nobla jest przyznawana trzem naukowcom, którzy wnieśli decydujący wkład w walkę z wirusowym zapaleniem wątroby, głównym globalnym problemem zdrowotnym powodującym marskość wątroby i raka wątroby u ludzi na całym świecie" - napisano w uzasadnieniu.

Nobel z medycyny - najważniejsze odkrycia

Nobel z medycy po raz pierwszy został przyznany w 1901 roku "za pracę nad terapią surowicą, w szczególności jej stosowania w leczeniu błonicy, która otworzyła nową drogę w dziedzinie nauk medycznych, dając do rąk lekarza zwycięską broń przeciwko chorobie i śmierci". Pierwszym laureatem był Niemiec Emil Adolf von Behring.

Choroby zakaźne wielokrotnie wracały później w werdyktach komitetu noblowskiego. W kolejnych latach nagrodzono m.in. badania nad malarią, gruźlicą, tyfusem, czy polio. W tym kontekście wyróżnić należy odkrycie penicyliny (Fleming, Chain, Florey 1945).

Inne przełomowe odkrycia XX wieku to także m.in.: "odkrycie insuliny" (Banting i Macleod 1923), "odkrycie ludzkich grup krwi" (Landsteiner 1930), "odkrycie witaminy K" (Dam i Doisy 1943), czy "rozwój tomografii komputerowej" (Hounsfield 1979).

Wiek XXI to czas zmasowanej walki z nowotworami. Nagrodzono m.in. "odkrycia dotyczące obrazowania rezonansu magnetycznego" (Lauterbur i Masfield 2003), "odkrycie bakterii Helicobacter pylori" (Marshall i Warren 2005), "odkrycie, że wirus brodawczaka ludzkiego powoduje raka szyjki macicy (zur Hausen 2008), "odkrycie, że dorosłe komórki można przeprogramować tak, by stały się one komórkami pluripotentnymi" (Gurdon i Yamanaka 2012) oraz "odkrycie terapii przeciwnowotworowej poprzez hamowanie negatywnej regulacji immunologicznej" (Allison i Honjo 2018).

W ubiegłym roku nobla z medycyny odebrali William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza „za odkrycie, jak komórki wyczuwają i dostosowują się do dostępności tlenu".

Źródło: nobelprizemedicine.org

logo Tu się dzieje